Blesk.cz: Přetočení tachometru za tisícovku není problém

Kupujete ojeté auto? Pak si buďte jisti, že tachometr vám o stavu vozu neprozradí skoro nic. Podle odhadů má totiž naprostá většina u nás prodávaných ojetin upravený počet najetých kilometrů.

Přetočení tachometru navíc nabízí na internetu desítky firem. Za pár stovek a naprosto legálně. Už příští rok ale budou za zfalšované kilometry milionové pokuty.

Stáčení tachometrů je v Česku běžná věc. Kdo nestáčí, "okrádá rodinu" a na trhu s ojetými auty jen těžko uspěje. Desítky firem na internetu slibují úpravy stavu najetých kilometrů, které nikdo nemá šanci poznat.

Reportéři Blesku to sami vyzkoušeli a po telefonu si domluvili stočení tachometru šest let staré Škody Fabie o celých 160 tisíc kilometrů. Otevřeně řekli, že důvodem je plánovaný prodej.„To není problém, je to tam zaznamenané jenom v palubce a v řídicí jednotce. Nikdo to nepozná, poznají jen to, co tam nastavíme my,“ odpověděl nám suverénně pracovník náchodské firmy DT Cars, kde jsme si přetočení tachometru objednali. Celá akce podle něj trvá půl hodiny a vyšla by nás na tisícovku.

Větší šance na odhalení je u dražších aut

Podle odborníků má stočený tachometr naprostá většina u nás prodávaných ojetin. „Téměř všechno, co jde do bazarů, je přetočené. Já sám počet aut s přetočeným tachometrem odhaduji na skoro sto procent,“ uvedl dopravní expert Stanislav Huml.

Odhalit přetočení tachometru se přitom dá jen velice těžko. „Vozidlo můžeme zkusit napojit na diagnostiku. Skoro všechny údaje se ale dají změnit, dělá-li to člověk, který se v tom dobře vyzná,“ popsal Martin Pajer, ředitel společnosti Cebia, která se na odhalování přetočených tachometrů specializuje. „Větší šance na odhalení je u dražších aut, kde se záznamy ukládají třeba na deseti místech. U těch levnějších je to často jen na přístrojové desce, a je proto snadné počet kilometrů přepsat,“ vysvětlil Pajer.

Řešením by možná byl lepší evidenční systém

Situace s přetáčením tachometrů by se v Česku měla již brzy změnit. Zatímco nyní je přetáčení tachometrů legální, už od příštího roku bude posuzováno jako přestupek s pokutou až deset milionů korun. Ani to ale pravděpodobně nebude stačit. „Prokázat přetočení tachometru je tak složité, že to v praxi nezmění skoro nic. Ty firmy to jen budou nabízet méně viditelně, ale bude to pokračovat,“ domnívá se šéf společnosti Cebia. Řešením by podle něj byl lepší evidenční systém vozidel. „Jsou to pravidla, která platí například v USA. Všechny servisní fi rmy mají za povinnost evidovat údaje, jako je číslo karoserie a stav tachometru, podle kterých se dá případná úprava snadno dohledat,“ dodal Pajer.

Jak poznat stáří auta

Kromě tachometru lze poznat stáří vozidla i podle jiných ukazatelů. Při koupi si pozorně všímejte opotřebování volantu, řadicí páky, pedálů a sedačky řidiče. Pomoci může servisní knížka, pokud jsou v ní údaje řádně vedeny. Podle rady odborníků je na místě používat selský rozum. Auto najede v průměru kolem třiceti tisíc kilometrů ročně, v případě služebního vozu i víc. Pět let staré auto s dvaceti tisíci na tachometru rozhodně není důvěryhodné.

Původní článek najdete zde.

Zajímavosti

SOVA odhaluje, kam putují podvodně zlegalizované stočené vozy z dovozu

Jak jsme již informovali, Sdružení SOVA odhalilo jednoduchý postup, jak je možno prakticky beztrestně legalizovat stáčení kilometrů u dovážených ojetin a uvádět tak nic netušící zákazníky v omyl. Bohužel se takové vozy objevují i u větších autobazarů, například Auto ESA. více

Aktuality

15. května 2015 | Nákup ojetých vozů je opět výhodnější, než nových, které zdražují

Český statistický úřad při zkoumání dubnových cen zjistil, že oproti minulému roku nové automobily podražily téměř o 3 %, zatímco ceny ojetin za stejnou dobu klesly o 2,3 %. Nákup ojetého vozu je tedy ještě cenově výhodnější, než býval. více

14. května 2015 | E15: Ekologickou daň mají platit i majitelé aut deset let starých, chce vláda

Ekologická daň se bude zřejmě platit i u deset let starých aut. Podle ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO) má poplatek hradit při první registraci nebo první přeregistraci vozidel, daň by se tak platila jednou. Vláda schválila věcný záměr zákona o výrobcích s ukončenou životností, který předložila… více

11. května 2015 | Ani koupě nového vozu není bezpečná, může být nelegálního původu

O tom, že koupě nového vozu může být velmi riziková, se přesvědčilo několik desítek zákazníků autosalonu Auto Activity, kteří zakoupili vozy s nelegálním původem. Celková škoda přesáhla 42 milionů korun a řadí se tak spolu s kauzou Globus Car / Auto ESA k největším podvodům s automobily na našem území. více

SOVA na Facebooku

Ojeté vozy z majetku ČD

Nechcete si koupit ojetinu z nepotřebného majetku Českých drah? Použijte náš speciální vyhledávač!

Zadejte VIN nebo registrační značku vozidla: