ČT: Kontroly stáčení tachometrů

ČT: Kontroly stáčení tachometrů

Už víc než dva měsíce jsou v platnosti nové až půl milionové sankce za takzvané stáčení tachometrů. Reálně ujeté kilometry evidují Stanice technické kontroly. Pokud jsou hodnoty nižší než při poslední návštěvě, tak musí majitel zdůvodnit proč tomu tak je. Kolik takovými případy se už úředníci museli zabývat, ale ministerstvo nedokáže říct.

redaktor

Instruktážní video stočení tachometru - ze 128 tisíc najetých kilometrů je rázem jen čtvrtina. Peněžní hodnota auta několikanásobně stoupne. V řadě případů jde o podvod.

 

předseda Asociace obchodu s ojetými auty

Odhaduje se, že stočených aut je v Česku přes 30 %. Když si jdu koupit auto, tak první, co bych měl udělat, jít k internetu a podle VIN kódu si prověřit jeho historii.

 

redaktor

Stanice technické kontroly už 2 měsíce u aut porovnávají a registrují stav ujetých kilometrů. Pokud je hodnota nižší než při poslední kontrole, majitel vozu musí vysvětlit, proč ke změně došlo. Jinak nesmí jezdit a zaplatí pokutu.

 

tiskový odbor ministerstva dopravy

Má řidič možnost jít za předchozím majitelem a žádat vystavení protokolu o výměně tachometru, pak mu ještě samozřejmě zbývá možnost vystavit si protokol o výměně toho tachometrů sám.

 

redaktor

Za poslední měsíc a půl například sem do tohoto autoservisu v Pečkách ve středních Čechách přijeli už 4 zákazníci, kteří požadovali takovýto doklad o výměně přístrojové desky nutný pro získání technické kontroly. 2 z nich ale majitel nevyhověl.

 

majitel autoservisu, Pečky

Nepřinesli nám ani žádný protokol z technický, takže jsme jim řekli, že toto neděláme a nechceme s tím mít nic společného.

 

redaktor

S čím za vámi přišli, co chtěli?

 

majitel autoservisu, Pečky

Že jim neseděl stav tachometru.

 

redaktor

2 dalším vyhověl, šlo o stálé zákazníky. A ten klient věděl, že to má stočený, ten tachometr, nebo nemá?

 

majitel autoservisu, Pečky

Vůbec netušil o tom, má to vlastně už dvě technický, prošel bez problémů a nikdy neměl s tím problém, až teď, nikdy ho na to nikdo neupozornil.

 

redaktor

Oběma v autě vyměnili celou přístrojovou desku podobné této a museli i správně nastavit ujeté kilometry. K tomuhle číslu jste dospěli jak?

 

majitel autoservisu, Pečky

Takový jsme prostě koupili, to číslo už tam bylo a vyhovovalo, a tohle to jsme konzultovali s technikem na STK.

 

redaktor

Mechanici STK pak doklad vloží do své evidence a centrálního registru. Pro majitele auta je vše vyřízeno. V kolika případech se tak už stalo, ale ministerstvo neví.

 

tiskový odbor ministerstva dopravy

Evidenci těchto případů nevedeme a ani STK jako takové nám tyto případy nehlásí. Takže v tuto chvíli přesně nevíme.

 

člen předsednictva PK STK

Tím pádem dává jaksi signál těm lidem, kteří přetáčejí tachometry, že se vlastně nic pro ně neděje. Oni mohou provozovat to svoje nekalé řemeslo dál.

 

redaktor

Centrální registr má být proto už příští rok pružnější.

 

tiskový odbor ministerstva dopravy

Bude automaticky hlásit každý takový případ, kdy na kontrole byl zjištěn nižší stav tachometru a v tom případě už ten krajský úřad by se tím zabýval.

 

redaktor

Česká televize zjistila, že po 2 měsících platnosti nových pravidel a sankcí krajské úřady zatím neudělily žádnou pokutu za úpravy tachometrů. Redakce a Richard Samko, Česká televize.

 

Celá reportáž zde.

Zajímavosti

SOVA odhaluje, kam putují podvodně zlegalizované stočené vozy z dovozu

SOVA odhaluje, kam putují podvodně zlegalizované stočené vozy z dovozu

Jak jsme již informovali, Sdružení SOVA odhalilo jednoduchý postup, jak je možno prakticky beztrestně legalizovat stáčení kilometrů u dovážených ojetin a uvádět tak nic netušící zákazníky v omyl. Bohužel se takové vozy objevují i u větších autobazarů, například Auto ESA. více

Aktuality

30. dubna 2019 | TN. CZ: Za stočený tachometr 5 let vězení! Měli by přitvrdit i u nás?

Až pět let za mřížemi bude v Polsku hrozit za falšování údajů o stavu najetých kilometrů. Zákon, který výrazně přitvrzuje v boji proti podvodníkům, podepsal polský prezident Andrzej Duda. U nás od loňska hrozí za stočený tachometr maximálně půlmilionová pokuta. Je takový trest dostatečný, nebo by měl být zákon… více

9. dubna 2019 | Policie České republiky – KŘP Ústeckého kraje: Auto mělo stočený tachometr

Na problémy si zadělal 52letý muž, který byl v uplynulých dnech obviněn z přečinu podvodu. Je podezřelý, že poškozenému muži prodal za necelých sto dvacet tisíc Octavii dovezenou z Německa, přičemž deklaroval stav ujetých kilometrů 176 tisíc. více

20. března 2019 | KRIMI-PLZEŇ: Mladík věřil, že Amerika má zájem právě o jeho ojetinu

Na tachovské policisty se ve středu obrátil 22letý muž s tím, že byl zřejmě podveden při prodeji vozidla. více

8. března 2019 | Novinky.cz: Policie obvinila pětici z daňových podvodů při dovozu luxusních ojetin z Německa

Celníci a policisté zadrželi pět obchodníků s ojetými luxusními auty, kteří při svých obchodech způsobili státu podle spisu škodu bezmála čtyřicet milionů korun. Zánovní ojetiny z Německa skupina údajně vozila z Brněnska do Česka několik let. Celkem by podle výkazů mělo jít o 359 aut v celkové hodnotě 200… více

18. února 2019 | Novinky.cz: Myslela, že si odváží ojetinu, ale vyklubal se z ní jen „soubor náhradních dílů“

Autobazary prodávají použitá auta, takže je nejde reklamovat jako nová, ale i zde platí jistá ochrana spotřebitele. Jenže autobazarům se do vyřešení reklamací často nechce, a tak hledají různé fígle. více

SOVA na Facebooku