ČT: Kontroly stáčení tachometrů

ČT: Kontroly stáčení tachometrů

Už víc než dva měsíce jsou v platnosti nové až půl milionové sankce za takzvané stáčení tachometrů. Reálně ujeté kilometry evidují Stanice technické kontroly. Pokud jsou hodnoty nižší než při poslední návštěvě, tak musí majitel zdůvodnit proč tomu tak je. Kolik takovými případy se už úředníci museli zabývat, ale ministerstvo nedokáže říct.

redaktor

Instruktážní video stočení tachometru - ze 128 tisíc najetých kilometrů je rázem jen čtvrtina. Peněžní hodnota auta několikanásobně stoupne. V řadě případů jde o podvod.

 

předseda Asociace obchodu s ojetými auty

Odhaduje se, že stočených aut je v Česku přes 30 %. Když si jdu koupit auto, tak první, co bych měl udělat, jít k internetu a podle VIN kódu si prověřit jeho historii.

 

redaktor

Stanice technické kontroly už 2 měsíce u aut porovnávají a registrují stav ujetých kilometrů. Pokud je hodnota nižší než při poslední kontrole, majitel vozu musí vysvětlit, proč ke změně došlo. Jinak nesmí jezdit a zaplatí pokutu.

 

tiskový odbor ministerstva dopravy

Má řidič možnost jít za předchozím majitelem a žádat vystavení protokolu o výměně tachometru, pak mu ještě samozřejmě zbývá možnost vystavit si protokol o výměně toho tachometrů sám.

 

redaktor

Za poslední měsíc a půl například sem do tohoto autoservisu v Pečkách ve středních Čechách přijeli už 4 zákazníci, kteří požadovali takovýto doklad o výměně přístrojové desky nutný pro získání technické kontroly. 2 z nich ale majitel nevyhověl.

 

majitel autoservisu, Pečky

Nepřinesli nám ani žádný protokol z technický, takže jsme jim řekli, že toto neděláme a nechceme s tím mít nic společného.

 

redaktor

S čím za vámi přišli, co chtěli?

 

majitel autoservisu, Pečky

Že jim neseděl stav tachometru.

 

redaktor

2 dalším vyhověl, šlo o stálé zákazníky. A ten klient věděl, že to má stočený, ten tachometr, nebo nemá?

 

majitel autoservisu, Pečky

Vůbec netušil o tom, má to vlastně už dvě technický, prošel bez problémů a nikdy neměl s tím problém, až teď, nikdy ho na to nikdo neupozornil.

 

redaktor

Oběma v autě vyměnili celou přístrojovou desku podobné této a museli i správně nastavit ujeté kilometry. K tomuhle číslu jste dospěli jak?

 

majitel autoservisu, Pečky

Takový jsme prostě koupili, to číslo už tam bylo a vyhovovalo, a tohle to jsme konzultovali s technikem na STK.

 

redaktor

Mechanici STK pak doklad vloží do své evidence a centrálního registru. Pro majitele auta je vše vyřízeno. V kolika případech se tak už stalo, ale ministerstvo neví.

 

tiskový odbor ministerstva dopravy

Evidenci těchto případů nevedeme a ani STK jako takové nám tyto případy nehlásí. Takže v tuto chvíli přesně nevíme.

 

člen předsednictva PK STK

Tím pádem dává jaksi signál těm lidem, kteří přetáčejí tachometry, že se vlastně nic pro ně neděje. Oni mohou provozovat to svoje nekalé řemeslo dál.

 

redaktor

Centrální registr má být proto už příští rok pružnější.

 

tiskový odbor ministerstva dopravy

Bude automaticky hlásit každý takový případ, kdy na kontrole byl zjištěn nižší stav tachometru a v tom případě už ten krajský úřad by se tím zabýval.

 

redaktor

Česká televize zjistila, že po 2 měsících platnosti nových pravidel a sankcí krajské úřady zatím neudělily žádnou pokutu za úpravy tachometrů. Redakce a Richard Samko, Česká televize.

 

Celá reportáž zde.

Zajímavosti

SOVA odhaluje, kam putují podvodně zlegalizované stočené vozy z dovozu

SOVA odhaluje, kam putují podvodně zlegalizované stočené vozy z dovozu

Jak jsme již informovali, Sdružení SOVA odhalilo jednoduchý postup, jak je možno prakticky beztrestně legalizovat stáčení kilometrů u dovážených ojetin a uvádět tak nic netušící zákazníky v omyl. Bohužel se takové vozy objevují i u větších autobazarů, například Auto ESA. více

Aktuality

8. ledna 2019 | Prima: Pasy měly vyřešit stáčení kilometrů. Ťok je ale stále neřešil

Ministerstvo dopravy chystá další změny pro stanice technické kontroly. Už letos budou muset automaticky nahlašovat všechny případy stočených kilometrů. Nařízení má sice pomáhat v boji proti podvodům, podle kritiků je ale neúčinné. Přitom v Evropě už funguje jiný systém, který dokázal podvody snížit na úplné minimum. O … více

10. prosince 2018 | ČT: Kontroly stáčení tachometrů

Už víc než dva měsíce jsou v platnosti nové až půl milionové sankce za takzvané stáčení tachometrů. Reálně ujeté kilometry evidují Stanice technické kontroly. Pokud jsou hodnoty nižší než při poslední návštěvě, tak musí majitel zdůvodnit proč tomu tak je. Kolik takovými případy se už úředníci museli zabývat, ale ministerstvo… více

27. listopadu 2018 | Česká televize: Karavan

Za obytné auto, které si paní Netolická našla až v Německu, zaplatila prodejci pár dní po jeho prohlídce. Od koupě ale nakonec sešlo, protože vůz, který si přijela vyzvednout, nebyl ten, který si vybrala. Dnes nemá ani auto a ani své peníze. Jaká rizika na nás čekají, když nakupujeme v zahraničí? více

12. listopadu 2018 | iDnes.cz: Crashtest aut, která dělí 20 let, ukázal, jak se posunula bezpečnost

Simulovaná srážka dvou Fordů Fiesta, které dělí 20 let, ukázala, jak dramatický pokrok v bezpečnosti auta za tu dobu udělala. Zatímco ve starším voze by řidič srážku nepřežil, z moderního auta by vylezl jen s oděrkami, maximálně pohmožděninami. více

6. listopadu 2018 | Novinky.cz: Američan stáčel tachometry, nyní mu hrozí dekády vězení

Za dvanáct případů stočení tachometru a tři bankovní podvody může jít bazarník z Alabamy do vězení na několik desetiletí. Průměrně auta "omladil” o zhruba 200 tisíc kilometrů, jeho osobní rekord je však mnohem vyšší. více

SOVA na Facebooku