CT24: Majitelům aut z druhé ruky hrozí zásadní problém. STK nově kontroluje stočené tachometry

CT24: Majitelům aut z druhé ruky hrozí zásadní problém. STK nově kontroluje stočené tachometry

Se začátkem října začaly platit změny ve stanicích technických a emisních kontrol. Nově neprojde auto, u kterého technici prokážou manipulaci s počítadlem ujetých kilometrů. Problémy kvůli tomu mohou mít tisíce lidí.

Kontrola ujetých kilometrů je od pondělí novou povinnou součástí prohlídky na stanici technické kontroly (STK). Ministerstvo dopravy chce zabránit stáčení tachometrů, a proto nařídilo porovnávat a evidovat údaje o ujetých kilometrech. Pokud najde nesrovnalosti, znamená to pro majitele vozu problém.

Za stáčení kilometrů v autě nově až půlmilionová pokuta. Ale jak podvod dokázat?

"Jestliže předcházející stav tachometru je vyšší než ten, který vidím dnes, tak požádám o doklad, že došlo k výměně tachometru," vysvětluje novinku člen předsednictva profesní komory STK Jiří Rejmon.

Pokud majitel vozu takový doklad nemá, dostane technickou jen na 30 dnů. Během nich ho musí sehnat. "Musí tam být jméno, bydliště, VIN (identifikační číslo vozidla) a důvod, proč došlo k výměně či opravě tachometru," přibližuje vedoucí tiskového oddělení ministerstva dopravy Lenka Rezková.

Ulička v koloně a redukce povinné výbavy i autolékárničky. Řidiče čeká od října řada změn

Někteří lidé z oboru varují, že se kvůli tomu do problémů na STK může dostat až sto majitelů aut každý den. Nová pravidla jsou přitom nekompromisní. Pokud majitel auta nepředá na STK při následné kontrole doklad o změně stavu ujetých kilometrů, nemůže s vozem jezdit a zaplatí pokutu 10 tisíc korun. A pokud pro něj bude stočený tachometr překvapením od předchozího majitele, nezbývá než ho žalovat u soudu.

Za stáčení tachometrů pak hrozí až půl milionu korun. Novela zavádí také pokuty až 50 tisíc korun pro mechanika, který nevystaví protokol o opravě nebo výměně tachometru.

"Z mého pohledu sankce není dostatečná, protože autobazary, které se tím budou zabývat plošně, můžou na tom vydělávat dál," řekl senátor Tomáš Goláň (nestr. za SEN21). Upozornil přitom na rozsudek Nejvyššího soudu, který stáčení tachometru označil za trestný čin.

Ministerstvo se stáčením tachometrů bojuje už několik let. Prvním krokem byla příprava aplikace Kontrola tachometru, kde je možné po zadání VIN zkontrolovat tachometr podle technických prohlídek.

 "Vítám, že vzniká společenský tlak," řekl bývalý ředitel Besipu Robert Šťastný s tím, že sama diskuse už v minulosti pomohla podobné problémy řešit. Na druhou stranu upozornil, že mnoha lidem nevadí, že mají vozidlo s jiným původem, než je deklarováno.

Novela nepomůže ochránit před stáčením tachometru auta z dovozu. "Pokud vozidlo bude dovezeno ze zahraničí a tam při nákupu bylo manipulováno, tento problém to zatím neřeší," řekl poslanec a předseda podvýboru pro dopravu Martin Kolovratník (ANO). Podle něj už probíhají jednání s dovozci automobilů, aby se změna dotkla i dovážených ojetých aut.

Celý text zde.

Zajímavosti

SOVA odhaluje, kam putují podvodně zlegalizované stočené vozy z dovozu

SOVA odhaluje, kam putují podvodně zlegalizované stočené vozy z dovozu

Jak jsme již informovali, Sdružení SOVA odhalilo jednoduchý postup, jak je možno prakticky beztrestně legalizovat stáčení kilometrů u dovážených ojetin a uvádět tak nic netušící zákazníky v omyl. Bohužel se takové vozy objevují i u větších autobazarů, například Auto ESA. více

Aktuality

10. prosince 2018 | ČT: Kontroly stáčení tachometrů

Už víc než dva měsíce jsou v platnosti nové až půl milionové sankce za takzvané stáčení tachometrů. Reálně ujeté kilometry evidují Stanice technické kontroly. Pokud jsou hodnoty nižší než při poslední návštěvě, tak musí majitel zdůvodnit proč tomu tak je. Kolik takovými případy se už úředníci museli zabývat, ale ministerstvo… více

27. listopadu 2018 | Česká televize: Karavan

Za obytné auto, které si paní Netolická našla až v Německu, zaplatila prodejci pár dní po jeho prohlídce. Od koupě ale nakonec sešlo, protože vůz, který si přijela vyzvednout, nebyl ten, který si vybrala. Dnes nemá ani auto a ani své peníze. Jaká rizika na nás čekají, když nakupujeme v zahraničí? více

12. listopadu 2018 | iDnes.cz: Crashtest aut, která dělí 20 let, ukázal, jak se posunula bezpečnost

Simulovaná srážka dvou Fordů Fiesta, které dělí 20 let, ukázala, jak dramatický pokrok v bezpečnosti auta za tu dobu udělala. Zatímco ve starším voze by řidič srážku nepřežil, z moderního auta by vylezl jen s oděrkami, maximálně pohmožděninami. více

6. listopadu 2018 | Novinky.cz: Američan stáčel tachometry, nyní mu hrozí dekády vězení

Za dvanáct případů stočení tachometru a tři bankovní podvody může jít bazarník z Alabamy do vězení na několik desetiletí. Průměrně auta "omladil” o zhruba 200 tisíc kilometrů, jeho osobní rekord je však mnohem vyšší. více

2. listopadu 2018 | Šumperský a Jesenický deník: Zaplatil za auto z Dánska, dosud se ho nedočkal

O nemalé peníze připravil podvodník šestačtyřicetiletého muže ze Šumperska. Ten si před časem našel na internetu inzerát, ve kterém se nabízelo ke koupi vozidlo Mazda CX-7 s rokem výroby 2011. Prodávající za něj chtěl částku pět tisíc Euro. Zájemce začal s prodávajícím čile komunikovat mailem, přitom se dozvěděl, že se… více

SOVA na Facebooku