TOPSPEED. SK: Neuvěřitelná zpověď polského kšeftaře s ojetými auty

TOPSPEED. SK: Neuvěřitelná zpověď polského kšeftaře s ojetými auty

Dobře koupit ojeté auto je umění. Kdo si tím prošel, ví, o čem mluvím. Koupit dobré ojeté auto ze zahraničí? Myslíte si, že je to snadné? Že to vámi vysněné auto na vás čeká někde v suché garáži? Neříkám, že to není možné, že to nejde… Pár případů se najde. Včera zveřejnili zpověď polského kšeftaře, jak se dělá byznys s ojetými auty. Je to celkem zajímavé povídání. Pokud umíte polsky, překlad nepotřebujete…

Pokud polsky neumíte, pusťte si video. Připravil jsem vám obsah, pomaličku čtěte očima a poslouchejte. Mnozí z vás budou rozumět téměř vše. Pro ty, kteří nejsou jazykově zdatní, tu máme sumář. Polák na začátek mluví, jak se k tomu vlastně dostal, co a jak funguje. Jsou to věci, které bychom mohli lidově nazvat omáčka. Pro jednoduchost to shrnu v bodech.

Lidé kupují převážně očima. Podléhají emocím… Výbava, barva, kola, vyměněné díly (co kupující tvrdí…), prostě superlativy.

Málokdo zmiňuje problémy…

Každý kšeftař s auty má své „dvorní mechaniky“.

Každé auto má stočené kilometry! Polský zákazník si to přeje, stejně jako u nás (u nás se s tím bojuje intenzivněji). Potom vykládá příběh, jak prodával hezkého Poloneza (auto vyráběno před lety v PL) s jedinou vadou, škrábancem při tankovacím krku… Poučení: On jako prodávající jednoduše musí uspokojit potřeby lidí.

Klient jednoduše chce, aby 15–20leté auto vypadalo, jako by mělo rok.

Hůř se stáčejí kilometry na analogových tachometrech! Ale dá se to, mají v tom praxi. V nových autech to je otázkou softvéru… 20 sekund a je hotovo.

A co historie dokumentů k vozu? Nové servisní knížky nejsou problém. Vypadají autenticky.  A co víc, ve videu popisují, jak a kde sehnat razítka.

Existuje neuvěřitelné množství triků, jak starší auto oživit a omladit. Používá se různá agresivní chemie a kyseliny, aby jednotlivé části vypadaly jako nové.

Včelí med (údajně) krátkodobě zlepšuje chod vyběhaného motoru… Cca 2 litry.

Na dobrém autě z Německa (zahraničí) se nedá doma vydělat!

Dovážená auta za málo peněz jsou od překupníků. Tureckých, ruských…

Téměř každé auto má nějakou chybu. To je důvod, proč jsou ceny nízké… Pak vykládá příběh o Audi A6.

80 – 120 km (2x) je běžný dojezd Němce za prací. Z toho vyplývá, že desetileté auto nemůže mít v Německu méně než  300 000 km  (jenom velmi výjimečně).

Auta se vozí z tzv. komisionálního prodeje – auta určena výhradně na export. Nemohou být prodávána na vnitřním německém trhu.

Privátní prodejce v Německu totiž údajně přebírá technickou a právní odpovědnost za vady na voze! Němci se proto bojí prodat auto, o kterém ví, že má vady, pokud si to smluvně neuchopí.

Auta se nevozí po 1 – 2 kusech, ale na plné kamiony.

Než se auto dostane na domácí trh, hned se stočí kilometry. Běžně ještě před hranicí.

Auto se po koupi kšeftařem neservisuje, ale „lepí“…. Zmiňuje případ o Citroenu C5, který neměl při prodeji funkční zadní brzdy.

Každý problém a porucha se řeší co nejlevněji. Kontrolky na přístrojovce se vyndávaly, montují se odpory, aby systém nehlásil chybu… Patentů jsou tisíce.

„Jsou v Polsku poctiví prodejci?“ … „Ne, vymřeli!“

Klíč k prodeji ojetého auta: musí dobře vypadat, musí být levné a musí mít málo najeto.

Kšeftaři (ale i prodejci) mají zažitý svůj jazyk, slang...

Téměř každý polský kšeftař, který chce vydělat, plní klimatizaci propan-butanem!!!

Pak vykládá příběhy, proč po 6 letech skončil s kšeftováním… Některé věci jsou známé i u nás. Mezi lidmi v oboru jde o tzv. veřejné tajemství, které znají i lidé, kteří se pohybují u aut. Jenom se o tom téměř vůbec nemluví. Některým věcem se dá jen stěží uvěřit. Možná jsou přibarvené, možná to jsou výmysly. Viz poslední bod, i když to nevylučuji…

Důvod proč jsem napsal tento článek? Jednoduše proto, abyste ojeté auto (na které si možná musíte i půjčit) kupovali s rozvahou a možná někdy i zmírnili nároky. I když můžete mít i kliku a podaří se koupit přesně to, po čem toužíte.

EDIT: Autor videa hned po dni zablokoval sdílení videa na jiných stránkách. Pro zvědavce tu je celý název: MIÓD w silniku, TROCINY w skrzyni biegów. Tak naciągają HANDLARZE AUT – 7 metrów pod ziemią #50. Zkopírujte si adresu a vložte do YouTube.

Celý článek zde.

Zajímavosti

SOVA odhaluje, kam putují podvodně zlegalizované stočené vozy z dovozu

SOVA odhaluje, kam putují podvodně zlegalizované stočené vozy z dovozu

Jak jsme již informovali, Sdružení SOVA odhalilo jednoduchý postup, jak je možno prakticky beztrestně legalizovat stáčení kilometrů u dovážených ojetin a uvádět tak nic netušící zákazníky v omyl. Bohužel se takové vozy objevují i u větších autobazarů, například Auto ESA. více

Aktuality

8. ledna 2019 | Prima: Pasy měly vyřešit stáčení kilometrů. Ťok je ale stále neřešil

Ministerstvo dopravy chystá další změny pro stanice technické kontroly. Už letos budou muset automaticky nahlašovat všechny případy stočených kilometrů. Nařízení má sice pomáhat v boji proti podvodům, podle kritiků je ale neúčinné. Přitom v Evropě už funguje jiný systém, který dokázal podvody snížit na úplné minimum. O … více

10. prosince 2018 | ČT: Kontroly stáčení tachometrů

Už víc než dva měsíce jsou v platnosti nové až půl milionové sankce za takzvané stáčení tachometrů. Reálně ujeté kilometry evidují Stanice technické kontroly. Pokud jsou hodnoty nižší než při poslední návštěvě, tak musí majitel zdůvodnit proč tomu tak je. Kolik takovými případy se už úředníci museli zabývat, ale ministerstvo… více

27. listopadu 2018 | Česká televize: Karavan

Za obytné auto, které si paní Netolická našla až v Německu, zaplatila prodejci pár dní po jeho prohlídce. Od koupě ale nakonec sešlo, protože vůz, který si přijela vyzvednout, nebyl ten, který si vybrala. Dnes nemá ani auto a ani své peníze. Jaká rizika na nás čekají, když nakupujeme v zahraničí? více

12. listopadu 2018 | iDnes.cz: Crashtest aut, která dělí 20 let, ukázal, jak se posunula bezpečnost

Simulovaná srážka dvou Fordů Fiesta, které dělí 20 let, ukázala, jak dramatický pokrok v bezpečnosti auta za tu dobu udělala. Zatímco ve starším voze by řidič srážku nepřežil, z moderního auta by vylezl jen s oděrkami, maximálně pohmožděninami. více

6. listopadu 2018 | Novinky.cz: Američan stáčel tachometry, nyní mu hrozí dekády vězení

Za dvanáct případů stočení tachometru a tři bankovní podvody může jít bazarník z Alabamy do vězení na několik desetiletí. Průměrně auta "omladil” o zhruba 200 tisíc kilometrů, jeho osobní rekord je však mnohem vyšší. více

SOVA na Facebooku