SOVA - Sdružení na ochranu vlastníků automobilů
  • Proč existuje SOVA
  • Pošlete stížnost
  • SOVA radí
  • SOVA v tisku
  • Zpravodaj SOVA
  • Příručka pro koupi ojetiny 2011
  • Rizika individuálního nákupu
  • Rizika individuálního prodeje
  • Rizika ojetin v komisi
  • Kauza Globus Car / AUTO ESA
  • Ojeté vozy a kriminalita
  • Přetočené tachometry
  • Podvody s DPH při dovozu
  • Ekologické poplatky
  • Fotografie pravých a padělaných identifikátorů vozidel


Další praktické odkazy:
logo-MD-m

logo-MV-m
 

 

cebia

 

ČKP

 

 SOVA na Slovensku


Týden: Řadě dovozců aut a autobazarům hrozí krach

Týden: Řadě dovozců aut a autobazarům hrozí krach

Lidé by podle sdružení SOVA, které se zabývá obchranou spotřebitelů, měli kupovat vozy, u nichž je dobře dohledatelná historie.


Kvůli změnám v zákoně o dani z přidané hodnoty (DPH) může řada dovozců ojetých aut a autobazarů zkrachovat. Lidé, kteří si v těchto autobazarech pořídí automobily, mohou mít potíže. Důvodem je to, že od začátku dubna letošního roku stát zavedl ručení odběratele za dodavatele. Znamená to, že pokud by obchodník z prodaného zboží neodvedl státu DPH, spadá tato povinnost na další článek v obchodním řetězci, na odběratele, jímž jsou v tomto případě autobazary. Problémy by mohli mít zejména ti prodejci ojetin, kteří nakupují od dovozců aut, kteří se různým způsobem vyhýbají zaplacení daně

Podle názoru Sdružení SOVA, které dlouhodobě radí lidem při nákupu v autobazaru, se může jednat o značný počet bazarů. "Pokud je dovoz vozů bez DPH jedinou nebo převažující činností obchodníků s ojetinami, bude pro ně případný dovýběr DPH finančními úřady zcela likvidační," uvedl pro on-line deník TÝDEN.CZ Zbyněk Veselý ze sdružení SOVA. Podle něho je obtížné odhadnout přesnější počet, jelikož neexistují žádné statistiky a dovozové firmy vznikají a zanikají zcela účelově, aby podvody nebyly snadno dohledatelné.

"Dovozců se to dotkne ve velké míře," souhlasí prezident Asociace autobazarů Václav Wertheim. Podle něho by navíc měli nejen doplatit DPH, ale navíc zaplatit i pokutu. Také podle společnosti AAA Auto, která se řadí k největším autobazarům v zemi, se situace tvrdě dotkne řady autobazarů. "Importérů ojetých automobilů jsou desítky. Většinou se jedná o jejich jediný byznys, takže by je to mohlo postihnout v masivní míře. Přesnější počet je obtížné odhadnout," uvedla mluvčí společnosti AAA Auto Alžběta Šťastná, která dodala, že AAA Auto dováží z ciziny auta pouze v omezené míře a sama je řádným plátcem daně.

Samotné kontroly autobazarů začnou finanční úřady teprve provádět. "Zmíněná novela je platná od 1. dubna 2011, první daňová přiznání budou podle ní podaná - a případně i vymahatelná - teprve k datu 25. května 2011," uvedla ředitelka Odboru komunikace a mezinárodních vztahů generálního finančního ředitelství Jaroslava Musilová.

Změna v zákoně o DPH cílí rovněž na rozsáhlé podvody s daní u pohonných hmot. Stejně jako u dovozu ojetin se i tam stává, že jeden z obchodníků, kteří si mezi sebou přeprodávají například benzin, vyinkasuje od státu zpátky DPH na vstupu, ale sám už žádnou nezaplatí. Řízeně zkrachuje, jeho jednatel zmizí nebo se ukáže, že je nastrčený (tzv. bílý kůň - například bezdomovec či cizinec, který zmizí z republiky). Státní kase tak unikají podle odhadů miliardy korun.

Zákazníkům hrozí, že v případě ukončení provozu bazaru budou mít značné potíže s případnými reklamacemi, například pokud se zjistí závady v právním původu vozu, stočené tachometry nebo umělé omlazení, ale i běžná mechanická závada. Obdobně může být problém u nedokončených převodů.

Velkým rizikem může podle společnosti AAA Auto být případné nevyplacení peněz za auta svěřená do komisního prodeje. V krajním případě může být podle našeho názoru vůz, zakoupený v takovém bazaru, považován za důkaz pro vyšetřování a jako takový zabaven nebo na delší dobu zadržen.

Sdružení SOVA proto doporučuje, aby zákazníci věnovali zvýšenou pozornost způsobu vypořádání DPH u dovozových ojetin a od prodejců vyžadovali potvrzení, že z vozů bylo DPH zaplaceno. Bezpečnější je také nakupovat v bazarech, které kromě dovozových ojetin nabízejí také tuzemské vozy, u kterých je navíc lépe dohledatelná historie.

 

 

Původní článek najdete zde.

Vyhledávání na webu SOVA

Twitter

 

Kauza Globus Car - Auto ESA

► Zkušenost bloggerky iDNES s Auto ESA - článek byl iDNES stažen.  Necenzurovaná verze na jejím webu zde.

 

► Kauza Globus Car / Auto ESA v pořadu Reportéři ČT

 

► Skupina podvedených majitelů aut požaduje peníze za svoje vozy od autobazaru Auto ESA

 

► O zákazníky s vozy z Auto ESA se zajímá policie

 

► Autobazar Auto ESA přiznal, že stále ještě má vozy z kauzy Globus Car, které mohou mít kriminální původ

 

► Auto ESA vrátilo i díky SOVA peníze za vůz s přetočeným tachometrem

 

► Problém se stočenými kilometry a omlazeným vozem z druhého největšího autobazaru v ČR Auto ESA


blesk

Příručka sdružení SOVA Varující príklady oklamaných zákazníku individuálních dovozcu ojetin.

 

Zabýváme se stížnostmi zákazníků na obchod s ojetými automobily, také ojetinami a ojetými vozy. Naše oblast zájmu se týká mimo jiné následujících ojetých aut: škoda fabia, škoda octavia, škoda felicia, škoda superb, vw golf, vw passat, vw transporter, ford focus, ford fiesta, ford mondeo, ford fusion, peugeot 307, peugeot 206, peugeot 207, citroen c3, citroen c5, opel astra, opel corsa, fiat punto, renault megane, renault clio, renault megane scenic, combi, atd.

© 2004 - 2011 SOVA - Sdružení na ochranu vlastníků automobilů | e-mail pro stížnosti: klikněte zde, e-mail pro novináře a ostatní komunikaci: info@sdruzeni-sova.cz