ČT: Kontroly stáčení tachometrů

ČT: Kontroly stáčení tachometrů

Už víc než dva měsíce jsou v platnosti nové až půl milionové sankce za takzvané stáčení tachometrů. Reálně ujeté kilometry evidují Stanice technické kontroly. Pokud jsou hodnoty nižší než při poslední návštěvě, tak musí majitel zdůvodnit proč tomu tak je. Kolik takovými případy se už úředníci museli zabývat, ale ministerstvo nedokáže říct.

redaktor

Instruktážní video stočení tachometru - ze 128 tisíc najetých kilometrů je rázem jen čtvrtina. Peněžní hodnota auta několikanásobně stoupne. V řadě případů jde o podvod.

 

předseda Asociace obchodu s ojetými auty

Odhaduje se, že stočených aut je v Česku přes 30 %. Když si jdu koupit auto, tak první, co bych měl udělat, jít k internetu a podle VIN kódu si prověřit jeho historii.

 

redaktor

Stanice technické kontroly už 2 měsíce u aut porovnávají a registrují stav ujetých kilometrů. Pokud je hodnota nižší než při poslední kontrole, majitel vozu musí vysvětlit, proč ke změně došlo. Jinak nesmí jezdit a zaplatí pokutu.

 

tiskový odbor ministerstva dopravy

Má řidič možnost jít za předchozím majitelem a žádat vystavení protokolu o výměně tachometru, pak mu ještě samozřejmě zbývá možnost vystavit si protokol o výměně toho tachometrů sám.

 

redaktor

Za poslední měsíc a půl například sem do tohoto autoservisu v Pečkách ve středních Čechách přijeli už 4 zákazníci, kteří požadovali takovýto doklad o výměně přístrojové desky nutný pro získání technické kontroly. 2 z nich ale majitel nevyhověl.

 

majitel autoservisu, Pečky

Nepřinesli nám ani žádný protokol z technický, takže jsme jim řekli, že toto neděláme a nechceme s tím mít nic společného.

 

redaktor

S čím za vámi přišli, co chtěli?

 

majitel autoservisu, Pečky

Že jim neseděl stav tachometru.

 

redaktor

2 dalším vyhověl, šlo o stálé zákazníky. A ten klient věděl, že to má stočený, ten tachometr, nebo nemá?

 

majitel autoservisu, Pečky

Vůbec netušil o tom, má to vlastně už dvě technický, prošel bez problémů a nikdy neměl s tím problém, až teď, nikdy ho na to nikdo neupozornil.

 

redaktor

Oběma v autě vyměnili celou přístrojovou desku podobné této a museli i správně nastavit ujeté kilometry. K tomuhle číslu jste dospěli jak?

 

majitel autoservisu, Pečky

Takový jsme prostě koupili, to číslo už tam bylo a vyhovovalo, a tohle to jsme konzultovali s technikem na STK.

 

redaktor

Mechanici STK pak doklad vloží do své evidence a centrálního registru. Pro majitele auta je vše vyřízeno. V kolika případech se tak už stalo, ale ministerstvo neví.

 

tiskový odbor ministerstva dopravy

Evidenci těchto případů nevedeme a ani STK jako takové nám tyto případy nehlásí. Takže v tuto chvíli přesně nevíme.

 

člen předsednictva PK STK

Tím pádem dává jaksi signál těm lidem, kteří přetáčejí tachometry, že se vlastně nic pro ně neděje. Oni mohou provozovat to svoje nekalé řemeslo dál.

 

redaktor

Centrální registr má být proto už příští rok pružnější.

 

tiskový odbor ministerstva dopravy

Bude automaticky hlásit každý takový případ, kdy na kontrole byl zjištěn nižší stav tachometru a v tom případě už ten krajský úřad by se tím zabýval.

 

redaktor

Česká televize zjistila, že po 2 měsících platnosti nových pravidel a sankcí krajské úřady zatím neudělily žádnou pokutu za úpravy tachometrů. Redakce a Richard Samko, Česká televize.

 

Celá reportáž zde.

Zajímavosti

SOVA odhaluje, kam putují podvodně zlegalizované stočené vozy z dovozu

SOVA odhaluje, kam putují podvodně zlegalizované stočené vozy z dovozu

Jak jsme již informovali, Sdružení SOVA odhalilo jednoduchý postup, jak je možno prakticky beztrestně legalizovat stáčení kilometrů u dovážených ojetin a uvádět tak nic netušící zákazníky v omyl. Bohužel se takové vozy objevují i u větších autobazarů, například Auto ESA. více

Aktuality

15. října 2019 | Předseda SOVA vystoupil na odborném semináři o ojetinách v Poslanecké sněmovně

V úterý 8.10.2019 se v Poslanecké sněmovně konal seminář "Ochrana spotřebitelů při prodeji ojetých automobilů" kterého se mezi vystupujícími zúčastnil také předseda SOVA Ing. Zbyněk Veselý. Dalšími účastníky za předsednickým stolem byli Jiří Grund, ředitel Asociace obchodu ojetými automobily, Jiří Fröhlich, tiskový mluvčí… více

26. července 2019 | Deník.cz_Lhal o stočeném tachometru. Bývalý majitel autobazaru dostal podmínku

Konečný verdikt za lhaní o stavu tachometru padl tento týden u Krajského soudu v Ostravě. Senát v rámci odvolacího řízení potvrdil dvouletý podmíněný trest bývalému majiteli (42 let) autobazaru z Ostravy. Zdroj: https://www.denik.cz/krimi/soud-potrestal-muze-za-lhani-o-tachometru-20190725.html více

26. června 2019 | AutoŽivě.cz: Polsko je v kontrole historie vozu o pořádný krok napřed. Spouští centrální portál

Zjistit historii konkrétního vozidla může být mnohdy nadlidský úkol. Ano, existují různé databáze, kde se lze dopátrat řady informací. Nutno ale dodat, že dané databáze jsou vesměs placené, stejně jako je faktem, že nejsou stoprocentní. Zájemce tak musí v mnoha případech doslova riskovat a doufat, že s jeho vozem bude… více

14. června 2019 | Blesk: Simona Berková (39): Koupila jsem auto se stočeným tachometrem! O 217 000 km!

Měla to být oslava narozenin jak z amerických filmů... Auto s velkou mašlí a nadšení šťastné dcery. Jenže místo toho Simona Berková (39) řeší na policii vůz se stočeným tachometrem, který nemůže na silnici! více

24. května 2019 | Auto-mania.cz: Poláci omylem zrušili tresty za stáčení tachometrů, ještě než začaly platit

V Polsku nastala naprosto chaotická situace v legislativě zavádějící tresty za stáčení tachometrů ve výši až pěti let vězení. Úprava, na kterou se těšili všichni poctiví prodejci ojetin, byla na poslední chvíli omylem zrušena při hlasování o vyšších trestech za sexuální zneužívání dětí. Je to důsledek pedofilní aféry… více

SOVA na Facebooku