CT24: Majitelům aut z druhé ruky hrozí zásadní problém. STK nově kontroluje stočené tachometry

CT24: Majitelům aut z druhé ruky hrozí zásadní problém. STK nově kontroluje stočené tachometry

Se začátkem října začaly platit změny ve stanicích technických a emisních kontrol. Nově neprojde auto, u kterého technici prokážou manipulaci s počítadlem ujetých kilometrů. Problémy kvůli tomu mohou mít tisíce lidí.

Kontrola ujetých kilometrů je od pondělí novou povinnou součástí prohlídky na stanici technické kontroly (STK). Ministerstvo dopravy chce zabránit stáčení tachometrů, a proto nařídilo porovnávat a evidovat údaje o ujetých kilometrech. Pokud najde nesrovnalosti, znamená to pro majitele vozu problém.

Za stáčení kilometrů v autě nově až půlmilionová pokuta. Ale jak podvod dokázat?

"Jestliže předcházející stav tachometru je vyšší než ten, který vidím dnes, tak požádám o doklad, že došlo k výměně tachometru," vysvětluje novinku člen předsednictva profesní komory STK Jiří Rejmon.

Pokud majitel vozu takový doklad nemá, dostane technickou jen na 30 dnů. Během nich ho musí sehnat. "Musí tam být jméno, bydliště, VIN (identifikační číslo vozidla) a důvod, proč došlo k výměně či opravě tachometru," přibližuje vedoucí tiskového oddělení ministerstva dopravy Lenka Rezková.

Ulička v koloně a redukce povinné výbavy i autolékárničky. Řidiče čeká od října řada změn

Někteří lidé z oboru varují, že se kvůli tomu do problémů na STK může dostat až sto majitelů aut každý den. Nová pravidla jsou přitom nekompromisní. Pokud majitel auta nepředá na STK při následné kontrole doklad o změně stavu ujetých kilometrů, nemůže s vozem jezdit a zaplatí pokutu 10 tisíc korun. A pokud pro něj bude stočený tachometr překvapením od předchozího majitele, nezbývá než ho žalovat u soudu.

Za stáčení tachometrů pak hrozí až půl milionu korun. Novela zavádí také pokuty až 50 tisíc korun pro mechanika, který nevystaví protokol o opravě nebo výměně tachometru.

"Z mého pohledu sankce není dostatečná, protože autobazary, které se tím budou zabývat plošně, můžou na tom vydělávat dál," řekl senátor Tomáš Goláň (nestr. za SEN21). Upozornil přitom na rozsudek Nejvyššího soudu, který stáčení tachometru označil za trestný čin.

Ministerstvo se stáčením tachometrů bojuje už několik let. Prvním krokem byla příprava aplikace Kontrola tachometru, kde je možné po zadání VIN zkontrolovat tachometr podle technických prohlídek.

 "Vítám, že vzniká společenský tlak," řekl bývalý ředitel Besipu Robert Šťastný s tím, že sama diskuse už v minulosti pomohla podobné problémy řešit. Na druhou stranu upozornil, že mnoha lidem nevadí, že mají vozidlo s jiným původem, než je deklarováno.

Novela nepomůže ochránit před stáčením tachometru auta z dovozu. "Pokud vozidlo bude dovezeno ze zahraničí a tam při nákupu bylo manipulováno, tento problém to zatím neřeší," řekl poslanec a předseda podvýboru pro dopravu Martin Kolovratník (ANO). Podle něj už probíhají jednání s dovozci automobilů, aby se změna dotkla i dovážených ojetých aut.

Celý text zde.

Zajímavosti

SOVA odhaluje, kam putují podvodně zlegalizované stočené vozy z dovozu

SOVA odhaluje, kam putují podvodně zlegalizované stočené vozy z dovozu

Jak jsme již informovali, Sdružení SOVA odhalilo jednoduchý postup, jak je možno prakticky beztrestně legalizovat stáčení kilometrů u dovážených ojetin a uvádět tak nic netušící zákazníky v omyl. Bohužel se takové vozy objevují i u větších autobazarů, například Auto ESA. více

Aktuality

26. července 2019 | Deník.cz_Lhal o stočeném tachometru. Bývalý majitel autobazaru dostal podmínku

Konečný verdikt za lhaní o stavu tachometru padl tento týden u Krajského soudu v Ostravě. Senát v rámci odvolacího řízení potvrdil dvouletý podmíněný trest bývalému majiteli (42 let) autobazaru z Ostravy. Zdroj: https://www.denik.cz/krimi/soud-potrestal-muze-za-lhani-o-tachometru-20190725.html více

26. června 2019 | AutoŽivě.cz: Polsko je v kontrole historie vozu o pořádný krok napřed. Spouští centrální portál

Zjistit historii konkrétního vozidla může být mnohdy nadlidský úkol. Ano, existují různé databáze, kde se lze dopátrat řady informací. Nutno ale dodat, že dané databáze jsou vesměs placené, stejně jako je faktem, že nejsou stoprocentní. Zájemce tak musí v mnoha případech doslova riskovat a doufat, že s jeho vozem bude… více

14. června 2019 | Blesk: Simona Berková (39): Koupila jsem auto se stočeným tachometrem! O 217 000 km!

Měla to být oslava narozenin jak z amerických filmů... Auto s velkou mašlí a nadšení šťastné dcery. Jenže místo toho Simona Berková (39) řeší na policii vůz se stočeným tachometrem, který nemůže na silnici! více

24. května 2019 | Auto-mania.cz: Poláci omylem zrušili tresty za stáčení tachometrů, ještě než začaly platit

V Polsku nastala naprosto chaotická situace v legislativě zavádějící tresty za stáčení tachometrů ve výši až pěti let vězení. Úprava, na kterou se těšili všichni poctiví prodejci ojetin, byla na poslední chvíli omylem zrušena při hlasování o vyšších trestech za sexuální zneužívání dětí. Je to důsledek pedofilní aféry… více

30. dubna 2019 | TN. CZ: Za stočený tachometr 5 let vězení! Měli by přitvrdit i u nás?

Až pět let za mřížemi bude v Polsku hrozit za falšování údajů o stavu najetých kilometrů. Zákon, který výrazně přitvrzuje v boji proti podvodníkům, podepsal polský prezident Andrzej Duda. U nás od loňska hrozí za stočený tachometr maximálně půlmilionová pokuta. Je takový trest dostatečný, nebo by měl být zákon… více

SOVA na Facebooku