SOVA v iDNES: Koupil vůz s exekucí, přišel o auto i peníze

Exekuce může dopadnout i na nevinného. Důkazem je případ muže z Prahy, který tak přišel o 250 tisíc. V malém autobazaru koupil vůz, na který byla uvalena exekuce, což nevěděl. Ukázkový příběh je jedním z desítky, které ročně řeší sdružení Sova chránící zájmy vlastníků aut. Zdroj: iDNES.

Koupil vůz s exekucí, přišel o auto i peníze

(Zdroj: iDNES, článek naleznete zde.)

Exekuce může dopadnout i na nevinného. Důkazem je případ muže z Prahy, který tak přišel o 250 tisíc. V malém autobazaru koupil vůz, na který byla uvalena exekuce, což nevěděl. Ukázkový příběh je jedním z desítky, které ročně řeší sdružení Sova chránící zájmy vlastníků aut.

Tři roky starý Volkswagen Passat combi dovezl z Německa individuální dovozce pro malý vesnický bazar. Krátce po registraci v Česku vůz několikrát změnil majitele. "Byl mezi nimi i podnikatel z Plzně, na kterého byla uvalena soudní exekuce přesně v době, kdy vůz vlastnil," popisuje příběh Zbyněk Veselý, předseda sdružení Sova. Podnikatel ale ještě předtím, než mu exekutor auto mohl zabavit, prodal vůz dalšímu majiteli. 

"Asi dva měsíce po koupi navštívil posledního majitele vozu exekutor a auto mu sebral," dokončil případ Veselý. Exekutor má totiž v ruce takzvané "encéčko", tedy rozhodnutí o exekuci, a nezajímá ho, kdo je současným vlastníkem majetku, tedy i auta.

Majitel vozu požádal autobazar, kde vůz koupil, aby mu vrátil peníze. Prodejce ale byl v tomto případě jen zprostředkovatelem prodeje, tudíž mu peníze nevrátil. A ani vracet nemusí, pokud to není výslovně uvedeno ve smlouvě.

"Kontaktovat předchozí majitele vozu se podvedenému muži nepodařilo," upřesňuje Veselý. S iDNES.cz muž mluvit nechtěl, neboť případ je stále otevřený. Svého práva se snaží domoci u soudu.
 
Soud moc nepomůže, přednost mají věřiteléSdružení sice postiženým radí, aby do sporu šli, naděje na úspěch ale bývá mizivá. "Člověk si musí uvědomit, že se bude soudit s někým, na jehož majetek byla vyhlášena exekuce. Na prvním místě se tedy hojí exekutor. Postižený, který přijde o auto i peníze, je až na chvostu věřitelů," upozornil předseda Sovy.

"Z devětadevadesáti procent postižený nevymůže nic. Jen od soudu dostane takzvaný drahý diplom, tedy rozhodnutí o tom, že má pravdu," shrnul Veselý.

"Jedinou obranou po zabavení auta je vylučovací žaloba. Nový majitel musí dokázat, že právě on je majitelem vozidla," řekl iDNES.cz právník, který si nepřál uvést jméno, ale s podobnými případy se už setkal. S vylučovací žalobou by ale postižený neměl otálet, protože pokud exekutor stihne zabavené auto vydražit, nedá se už tento nástroj použít.

Může pomoci evidence zabavených aut?
Předseda sdružení Sova vidí šanci ve vzniku rejstříku exekuovaných vozidel. "Pokud by Komora exekutorů byla ochotná, mohla by na svých internetových stránkách mít registr exekučně zabavených věcí, tedy i aut. Jde sice o práci navíc, ale proč by taková databáze nemohla existovat?"

Mluvčí komory exekutorů Pavel Kočiš však soudí, že problém je hlavně v nepoctivcích, kteří se svým majetkem nakládají i přes exekuční výměr. "Problém není ve včasném zablokování, ale v tom, že lidé nakládají se svým majetkem bez ohledu na zákaz," uvedl. Pokud se člověk, na jehož majetek je uvalena exekuce, rozhodne, že trestný čin spáchá, nikdo mu v tom podle něj nezabrání.

Povinnost vést registr zabavených vozidel exekutorům podle Kočiše žádný zákon neukládá. Nicméně upozorňuje na už existující registr vozidel, který mají na starosti ministerstva dopravy a vnitra. Podle něj by pomohlo, kdyby ho rezorty zpřístupnily veřejnosti a soudním exekutorům umožnily, aby k záznamům o vozidle vložili plombu.

Takovou myšlenku ale mluvčí ministerstva dopravy Karel Hanzelka nepřipouští. "Zákon něco takového nezná a ani nevíme, že by něco podobného existovalo v zahraničí," uvedl Hanzelka v reakci na možnost zpřístupnit registr vozidel veřejnosti.

"V registru jsou osobní údaje, informace o typu vozidla i espézetkách, v tomto směru jsme velmi opatrní, aby žádné informace neunikly," sdělil iDNES.cz mluvčí. "Ministerstvo dopravy není instituce, která rozhoduje o majetkových věcech. Naše evidence je zaměřena jinak. Pokud se něco takového stane, je to občanskoprávní spor," uzavřel Hanzelka.

Do stejné situace jako muž z Prahy se přitom mohou dostat i větší autobazary, které jsou v okamžiku prodeje auta jeho majiteli. Jakmile totiž nový majitel kvůli exekuci o auto přijde, prodejce mu podle smlouvy musí vrátit peníze, či nabídnout jiné auto ve stejné ceně. "Přesněji vymezené povinnosti by měli mít i soudci a exekutoři. Lidé si půjčují víc a víc, je to časovaná bomba," poznamenal obchodní ředitel autobazaru Auto ESA Tomáš Svoboda.

Naco si dát pozor:

Nákup v malém autobazaru, který je jen zprostředkovatelem prodeje
Koupě od individuálního prodejce, kterého si nemůžeme prověřit
Při podpisu smlouvy dbát na uvedení data, kdy byla uzavřena. Datum dokáže, kdo byl v okamžiku doručení exekučního příkazu majitelem vozu.

Zajímavosti

SOVA odhaluje, kam putují podvodně zlegalizované stočené vozy z dovozu

SOVA odhaluje, kam putují podvodně zlegalizované stočené vozy z dovozu

Jak jsme již informovali, Sdružení SOVA odhalilo jednoduchý postup, jak je možno prakticky beztrestně legalizovat stáčení kilometrů u dovážených ojetin a uvádět tak nic netušící zákazníky v omyl. Bohužel se takové vozy objevují i u větších autobazarů, například Auto ESA. více

Aktuality

14. června 2022 | Policie v Český republice a Rumunsku zadržela skupinu lidí, kteří se podíleli na podvodech s ojetinami

Česká policie ve spolupráci s rumunskými policisty v případě podvodných prodejů ojetých vozů na internetu zadržela čtyři rumunské a jednoho českého občana. více

27. července 2021 | Češi nejčastěji kupují ojetá auta, riziko vidí v koupi na inzerát

Koupě auta je pro 87 % dotazovaných významná událost. Pro řadu z nich pak hned po pořizování bydlení druhý největší výdaj v rodinném rozpočtu. Proto se na koupi auta celých 68 % zájemců pečlivě připravuje. Vyplynulo to z výzkumu NMS Market Research „Češi a auta 2021“, který na jaře zrealizovala pod odbornou gescí… více

20. července 2021 | Policie zakročila proti daňovým podvodům při dovozu nových aut i ojetin

Na začátku července italské úřady oznámily, že obvinili přes 60 osob, jejichž většina pochází z Itálie, z daňových podvodů při dovozu nových a ojetých automobilů. Jedná se o více než 6,3 milionů eur (163 milionů korun). Daňové podvody měl podle úřadů organizovat 38 letý Ital z Pescary a to od roku 2015 do… více

22. března 2021 | Bez auta a bez peněz: Muž koupil kradené auto z Německa

Ani v dnešní době podvodné inzeráty na prodej kradených ojetých automobilů ze zahraničí nemizí - právě naopak. Tentokrát zveřejňujeme detaily zprávy, kterou jsme před pár dny obdrželi od muže, který byl podveden při koupi ojetiny z Německa, kterou si vyhlédl na internetu.   více

7. ledna 2021 | Žena dostala na Vánoce kradené ojeté auto z dovozu

Devětadvacetiletá žena z Olomoucka dostala od bratra jako vánoční dárek auto Audi A3. Na registru v Olomouci při přihlášení vozidla se přišlo na to, že automobil byl ukraden v zahraničí. Policie ihned vozidlo zabavila. O případu informovala policejní mluvčí Petra Vaňharová. více

SOVA na Facebooku