TN.cz: Pozor na podvodníky s ojetinami! Jak se nenechat napálit?

Na první pohled skvělá nabídka, ve výsledku ale noční můra. Odborníci varují před podvodníky, kteří se snaží prostřednictvím falešných inzerátů vydělat na zájemcích o ojeté auto.
Podvodní prodejci ojetin se nevzdávají. Dál inzerují na českých serverech, kde nabízejí k prodeji zdánlivě výhodné vozy. Jenže žádné super auto nedodají, místo toho vylákají ze zájemců zálohu, která mizí na cizích účtech.
Na poslední takový případ narazil zájemce o Škodu Octavii. Na serveru Annonce.cz našel skvělou nabídku: Na první pohled hezké pětileté auto s nájezdem 117 000 km, s automatickou převodovkou v bohaté výbavě a za lákavou cenu 142 300 Kč.
Tahle zajímavá nabídka bez přímého kontaktu na prodávajícího se ale mohla lehce proměnit v černou můru. Po první reakci na inzerát totiž následoval klasický scénář podvodu.
„Prodávající lámanou češtinou vysvětloval, že se přestěhoval do zahraničí, auto potřebuje prodat, zajistí jeho přepravu s pomocí přepravní společnosti do Čech, aby si jej mohl kupující vyzkoušet,“ popisuje Sdružení na ochranu vlastníků automobilů (SOVA), které se v podobných případech snaží zájemcům o ojetiny pomoci.
Sdružení upozorňuje, jak podvod rozpoznat předem. Prodávající se většinou snaží v zájemci vzbudit důvěru. „Musím najmout společnost, která bude schopna zpracovat všechny doklady a doručit auto na vaši adresu. Zaplatím vám náklady na doručení, takže se o to nemusíte bát. Budete mít 5 dní prohlídky, kdy můžete zkontrolovat jak auto, tak dokumenty, abyste zjistili, že je vše v pořádku,“ tvrdil v mailu údajný prodejce zmíněné Škody Octavie.
I ostatní případy jsou podobné. „Zájemce o vůz by měl zbystřit hned po přečtení inzerátu. Nabízená cena ani zdaleka neodpovídá hodnotě, za kterou se podobná auta prodávají. Ta běžně bývá více než dvojnásobná,“ popisuje předseda sdružení SOVA Zbyněk Veselý.
Dalším varováním by měl být chybějící kontakt přímo v inzerátu. Komunikovat s prodejcem je možné pouze přes automatický formulář.
Definitivně by měly každého zájemce odradit maily od prodávajícího. I přestože inzerent deklaruje, že kupující si může vůz prohlédnout a nebude platit náklady na přepravu, není tomu tak.
Maily jsou většinou psané kostrbatou češtinou a „prodávající“ se následně snaží spíš komunikovat v angličtině. Na druhou stranu je ochoten na vyžádání poslat e-mail s doklady totožnosti. Ty jsou ale falešné a fiktivní je i dopravní firma, která většinou zájemce kontaktuje s tím, že auto převzala do přepravy.
„Z jiných případů víme, že přepravní společnost si údajné prohlédnutí nebo zaslání auta podmiňuje zaplacením zálohy, po kterém veškerá komunikace končí a peníze se ztrácí v nenávratnu,“ dodává Veselý.
Záloha přitom není nijak nízká, většinou jde o dva až tři tisíce eur.
Sdružení SOVA o podvodném inzerátu na Octavii informovalo portál Annonce.cz, kde se nabídka objevila. Ten potvrdil, že se jedná o podvodný inzerát a smazal ho. SOVA také informovala policii, která se případem zabývá.
„Problém s falešnými inzeráty na českých serverech se táhne už pár let a zdá se, že ještě nějakou dobu se jej nezbavíme. Proto je důležité, aby byli kupující opatrní a nenechali se zlákat. Před koupí vozu je potřeba si auto pečlivě vyzkoušet, nechat ho zkontrolovat mechanikem a v žádném případě neplatit peníze předem,“ připomíná Veselý.
Celý článek zde.
Zajímavosti
SOVA odhaluje, kam putují podvodně zlegalizované stočené vozy z dovozu
Jak jsme již informovali, Sdružení SOVA odhalilo jednoduchý postup, jak je možno prakticky beztrestně legalizovat stáčení kilometrů u dovážených ojetin a uvádět tak nic netušící zákazníky v omyl. Bohužel se takové vozy objevují i u větších autobazarů, například Auto ESA. více
Nejčtenější
Kauza odcizených vozů GlobusCar
prodaných v bazaru Auto ESA
-
Zkušenost bloggerky iDNES s Auto ESA. Necenzurovaná verze na jejím webu - Kauza Globus Car / Auto ESA v pořadu Reportéři ČT
- Skupina podvedených majitelů aut požaduje po Auto ESA peníze za svoje vozy
- O zákazníky s vozy z Auto ESA se zajímá policie
- Autobazar ESA přiznal, že stále ještě má vozy z kauzy Globus Car, které mohou mít kriminální původ
- Zajímavá diskuse k tématu Globus Car / Auto ESA
Aktuality
22. března 2021 | Bez auta a bez peněz: Muž koupil kradené auto z Německa
Ani v dnešní době podvodné inzeráty na prodej kradených ojetých automobilů ze zahraničí nemizí - právě naopak. Tentokrát zveřejňujeme detaily zprávy, kterou jsme před pár dny obdrželi od muže, který byl podveden při koupi ojetiny z Německa, kterou si vyhlédl na internetu. více
7. ledna 2021 | Žena dostala na Vánoce kradené ojeté auto z dovozu
Devětadvacetiletá žena z Olomoucka dostala od bratra jako vánoční dárek auto Audi A3. Na registru v Olomouci při přihlášení vozidla se přišlo na to, že automobil byl ukraden v zahraničí. Policie ihned vozidlo zabavila. O případu informovala policejní mluvčí Petra Vaňharová. více
23. listopadu 2020 | Policejní šetření potvrdilo nelegální stáčení u dovozových ojetin
Sdružení SOVA již delší dobu upozorňuje na vysoké riziko při nákupu ojetiny z dovozu. „Podle našich zkušeností bývá až 90 % těchto aut stočených. Často jsou i předmětem dalších podvodů, jako je falšování roku výroby, zatajení oprav po vážných haváriích či vozidlo v zahraničí odepsané po totální škodě a opět… více
16. listopadu 2020 | Za zapálení autobazaru a zámku tresty od do 4,5 do 9 let vězení
Odvolací soud kvůli kauze zapálení autobazaru v Rozkoši na Vysočině a zámku v Horním Maršově na Trutnovsku zasedal hned dva dny po sobě. Rozsudek táborského soudu částečně zrušil a vynesl nový pravomocní verdikt. Zároveň jednomu z obžalovaných dal povinnost nahradit majetkovou škodu 763 030 korun. více
20. srpna 2020 | Na oficiálních inzertních serverech lze stále koupit identifikátory vozidel i platné „papíry“
Několik všímavých uživatelů internetu upozornilo Sdružení SOVA na zajímavý inzerát na serveru bazos.cz. Prodejce neznámého jména se zde snažil, nebo možná ještě snaží prodat část auta s identifikačním číslem VIN a k tomu i platný technický průkaz. více