Nový typ podvodů na internetu

Sdružení SOVA již několik krát informovalo o podvodnících na internetu. Většinou se snaží prodávat vymyšlené vozy za ohromně nízké ceny a vylákat tak z kupujících platby přes Western Union. Zájemci o vůz tak zůstanou bez peněz i vozidel, a dopátrání těchto organizovaných podvodníků je vlastně nemožné. SOVA však posledně zaregistrovala jiný typ těchto podvodů.

Náš čtenář Petr nám zaslal informace k výkupnímu typu podvodu. Podvodníci si najdou v internetové inzerci vůz určený na prodej a zašlou majiteli nabídku jako zahraniční zájemci. Vůbec se nesnaží sjednat cenu, plně akceptují uvedené ocenění vozu. Navrhují majiteli, aby si zřídil účet na PayPal, to je internetový platební systém, který umožňuje přesuny peněz mezi účty identifikovanými emailovými adresami.

„Na internetu jsme odhalili podvodníka, který chce skupovat auta, a po prodávajících (po mě) chce, aby si udělaly účet na PayPal(za který se pak vydává)a tam pak jakoby posílá peníze i s přirážkou na dopravu,“ píše Petr. Platbu na PayPalu však podmiňuje platbou majitele přepravní společnosti. V Petrovým případě se jednalo o částku 9.200,- Kč, které měl zaslat přes Western Union přímo přepravci vozidla. Samozřejmě i účet na PayPalu, i dopravce byli zfalšovaní.Naštěstí byl tento způsob prodeje Petrovi podezřelý a neposlal žádné peníze. Otázkou však zůstává, kolik majitelů vozů peníze ve vidině výhodného prodeje přes Western Union zašle.

Je potřeba si reálně uvědomit a zhodnotit, proč by zájemce o vůz, nebo i prodejce vozu ze zahraničí, měli zájem prodávat či kupovat vůz v České republice. Podezřelé je i proč by někdo kupoval vůz, který nikdy neviděl.Sdružení SOVA proto důrazně upozorňuje, aby prodávající i kupující nezasílali peníze předem! Jakákoliv transakce přes Western Union je krajně podezřelá.   Více zde.

Rovněž televize Nova přinesla reportáž o internetových podvodech a jejich obětech. Už několik lidí totiž naletělo dalšímu podvodníkovi. Převedli na jeho účet nemalou zálohu a tím celý obchod skončil. Zatím se na policii přihlásili čtyři podvedení. Ti tak přišli dohromady o čtvrt milionu korun. Podvedených bude ale nejspíše daleko více. Vyšetřováním se už totiž zabývá také Interpol. Kriminalisté se tentokrát ani nesnaží vyzývat další podvedené, aby se jim ozvali. Jak se nám přiznali, spíš se děsí toho, kolik další lidí se ozve po této reportáži.   Více zde.

 

Po českých silnicích jezdí půl milionu kradených aut

Koupě auta bývá investicí v řádu statisíců. A pokud není zbrusu nové, je to i pořádný adrenalin! Nenechte se zmámit nablýskanou kapotou, nedejte na ujišťování obratného prodejce! Důkladně prověřte, zda auto není kradené.  Více zde.

 

Tachometr

To překvapení, když nový majitel najde v autě formulář a v něm kilometry téměř dvojnásobné. Černé ovce si posvítily na tento případ.   Více zde.

 

Čtěte, co podepisujete!

Triky podvodných prodejců ojetin nekončí jen stáčením tachometrů, pozor byste si měli také dát při podpisu smlouvy. Tuto problematiku řeší Autoprůvodce.cz s právnikem.  Více zde.

 

Jak zkontrolovat VIN kód

Rozhodující je nejen technický stav ojetiny, ale i veškeré záznamy o dokladech. Důležité je také to, zda nebylo manipulováno s VIN kódem, tedy jakýmsi rodným číslem automobilu.  Více zde.

 

Cebia – Váš poradce při nákupu ojetého vozidla!

 

DM reklama cebia
  • prověření historie ojetého vozidla na internetu
  • - systém AUTOTRACER, www.zkontrolujsiauto.cz

  • fyzická prohlídka vozidla - potvrzení originality identifikátorů
  • - služba VINTEST

  • dokladová prověrka vozidla v zahraničí
  • - služba PROVIN

  • široká škála zabezpečovacích systémů
  • - pískování skel, mechanické zabezpečení a satelitní střežení a monitorování vozidla Cebia SaT

 

Více informací na www.cebia.cz nebo www.zkontrolujsiauto.cz

© 2004 - 2018 SOVA - Sdružení na ochranu vlastníků automobilů | e-mail pro stížnosti: klikněte zde, e-mail pro novináře a ostatní komunikaci: info@sdruzeni-sova.cz