Kriminalisté uzavřeli zatím největší případ podvodů s auty v Ústeckém kraji. Škoda přesáhla 16 milionů korun

Policisté z oddělení hospodářské kriminality v Děčíně uzavřeli velký případ podvodu s auty, na kterém pracovali pět let. Vyšetřovatel v něm obvinil tři osoby a dvě firmy. Podle policie způsobili škodu 16 milionů korun tím, že prodávali auta se stočenými tachometry.
Podle vyšetřovatelů provozovalo od roku 2013 do roku 2018 několik lidí z Děčínska obchod s auty, která dováželi ze zahraničí, zejména z Německa, Španělska nebo Francie, která prodávali po úpravách tachometru dál.
Koupili vždy vozidlo, které mělo najeto určitý počet kilometrů, stočili jeho tachometr, a následně ho nabídli k prodeji. Za auto tak dostali víc peněz, než kdyby ho prodávali s původním stavem najetých kilometrů.
Podle kriminalistů tak upravili nejméně 321 vozidel. Rozdíl v ceně byl v souhrnu 16 milionů korun.
Ve většině případů vozidla prodávali do autobazaru, 26 jich dodali soukromým osobám. Nikdo z kupujících neměl samozřejmě vůbec tušení, že s těmi vozy bylo něco v nepořádku.
Obvinění podle policie například nakoupili několik vozů taxislužby ze Španělska. Auta sice vypadala dobře, ale měla - jak to u taxíků bývá - hodně najeto. Po stočení tachometrů je prodali za mnohem víc peněz, než by získali za auta s původním stavem kilometrů. Nikomu to ale něpřišlo divné, protože auta byla relativně nová.
Později začali obvinění obchodovat v podobném stylu i s dodávkami, na kterých se dá vydělat víc peněz než na osobních autech.
Obžalovaní si manipilaci s tachomety pečlivě evidovali
Vyšetřovatelé zjistili, o kolik byly tachometry aut stočené, díky tomu, že si obvinění pečlivě vedli evidenci.
Policisté zajistili při domovních prohlídkách inzeráty na auta z ciziny, na kterých byly údaje o původním stavu tachometru i údaje, jaké úpravy se na nich dělaly, kolik stály a za kolik se nakonec prodaly.
Vyšetřování trvalo dlouho, protože poškozených bylo hodně. Policisté z oddělení hospodářské kriminality museli navíc kontaktovat zahraniční prodejce – celý spis tak má přes 16 000 stran. Tři osoby a dvě firmy vyšetřuje policie na svobodě. Za podvod jim hrozí až 10 let odnětí svobody.
Novinky ze světa elektromobility
19. června 2023 | Při koupi ojetého elektromobilu je největším rizikem požár vozu po poškození baterie
Za prvních pět měsíců roku 2023 zaznamenáváme prudký nárůst dovážených elektromobilů do České republiky. Oproti roku 2022, kdy se dovezlo 1400 elektroaut vidíme výrazně zvedající se trend v oblibě elektromobility. Při nynějším tempu lze očekávat, že na konci roku bude v ČR zhruba dva a půl tisíce dovezených… více
Aktuality
4. srpna 2023 | Kverulant: AUTO ESA dostalo pokutu 400 000 Kč od ČOI
Česká obchodní inspekce (ČOI) uložila provozovateli sítě autobazarů AutoESA pokutu za sérii přestupků. Inspektoři je odhalili v roce 2021 a 2022 a to jak v internetovém obchodě bazaru, tak na jeho prodejní ploše. Rozhodnutí o udělení pokuty se stalo pravomocné v únoru 2023. Informace přináší Kverulant.org… více
18. července 2023 | Účetní řídila kšeft s falešnými fakturami, gang obral stát na DPH o 138 milionů
Policisté a celníci zadrželi osmadvacet lidí, kteří jsou podezřelí z krácení daně z přidané hodnoty o více než 138 milionů korun. Stíhání čelí 28 lidí. Hlavní organizátorkou trestné činnosti byla podle policie účetní, která nabízela řadě firem snížení daňové povinnosti prostřednictvím falešných faktur. Policie… více
2. července 2023 | I v Americe čachrují s kilometry. Kurýři jsou u soudu za stočené tachometry
Společnost Fedex čelí hromadné žalobě. Nespokojení kupci ji nařkli z toho, že měnila ve firemních vozech tachometry, aby uměle navýšila jejich hodnotu před bazarovým odprodejem. Ze starých měla vyrobit zachovalé v až 210 000 případech. Pokud se to prokáže, šlo by o největší podvod svého druhu v USA. více
12. června 2023 | Ojetá auta z Německa letos výrazně podražila
Kdo si chce letos koupit ojeté auto z Německa, ten si připlatí. Průměrná cena za ojetinu s německým původem stoupla meziročně o 17,4 % na 453 700 Kč. Zatímco loni se dala v průměru pořídit za 386 500 Kč, letos ji lze tedy pořídit v průměru o 67 200 Kč dráž. Auta s německým původem přitom zdražují… více