Mladá fronta Dnes: Soud dnes začíná rozplétat případ úplatných úředníků

U kolínského soudu dnes začíná hlavní líčení s prvními třemi obžalovanými v kauze falšování dokladů při přihlašování kradených vozidel.
Trvalo to skoro tři a půl roku, než se první případ bývalého úředníka z kolínského odboru dopravy, kde na podzim roku 2012 kvůli rozsáhlým podvodům zasahovala policie, dostal konečně k soudu. A ten začíná dnes. MF DNES potvrdil konání hlavního líčení mluvčí okresního soudu v Kolíně Jiří Kruml. Další jednání je naplánováno na tento čtvrtek.
"Celá kauza byla rozdělená na několik větví a ta, která se bude řešit v pondělí, je jednou z nich. Obžaloba je rozsáhlá," odpověděl MF DNES stručně na dotazy k obžalobě dozorující státní zástupce případu Pavel Neruda.
U soudu by se dnes měli podle dostupných informací objevit tři obžalovaní. Jedním z nich by měl být i bývalý úředník kolínského odboru dopravy, který měl podle spisu pomáhat před lety s registrací čtyř kradených vozidel. Za delikt mu hrozí až pět let vězení. Zbylí dva obžalovaní jsou údajně obviněni z praní špinavých peněz (legalizace výnosů z trestné činnosti, pozn. redakce).
Kdo konkrétně však jsou tito lidé, nechtěl dozorující státní zástupce, který si vyhradil právo o kauze informovat, uvést. "Chcete po mně informace, které budu číst až v pondělí v obžalobě," uvedl pouze Pavel Neruda a na další dotazy nereagoval.
Policejní razie s krycím názvem Chobotnice zasáhla kolínský městský úřad a jeho odbor dopravy na konci roku 2012 poté, co již policie skupinu několika desítek lidí rok sledovala. Jejich trestná činnost ale údajně začala ještě o tři roky dříve. Starosta Kolína Vít Rakušan k případu již před čtyřmi lety poznamenal, že jej policejní zátah na kolínském odboru dopravy nepřekvapil, nevěděl však, o jaká podezření konkrétně jde. Žádné jiné podrobnosti uvést nechtěl. Konkrétnější nemůže být ani po letech.
"Vstupoval jsem do politiky právě proto, aby korupce nebyla. Vedení města tehdy poskytovalo policii součinnost, když nás o to požádala. Víc se však vyjadřovat nebudeme, ctíme presumpci neviny," uvedl pro MF DNES kolínský starosta. Jak to na odboru chodilo? Na podvodném systému přihlašování vozidel měli podle dřívějších vyjádření policie zásadní podíl obchodníci, kteří chtěli vozidla odcizená v Česku nebo ve Velké Británii, vozidla ve špatném technickém stavu nebo vozidla sestavená z několika dílů přihlásit, a tím je legalizovat.
Při těchto machinacích se používaly falešné doklady a dnes již obvinění úředníci tyto doklady vědomě přijímali jako legální. Za tyto úkony přijímali úplatky.
"U tří úředníků bylo prokázáno, že úplatky brali nebo přehlíželi zjevně falešné podklady k vedení správního řízení," uvedl na sklonku roku 2012 dnes již bývalý náměstek ředitele středočeské policie Milan Komárek.
Policie tehdy zatkla i vedoucího kolínského odboru dopravy. Součástí skupiny byli také kurýři, kteří předávali peníze, nebo lidé, kteří chtěli přihlášení vozidla urychlit, majitelé okolních autobazarů nebo dovozci. Zdroj MF DNES uvedl, že se dnešní soud nikoho z okolí autobazarů netýká.
V případu kolínských podvodů padl dosud jediný podmíněný trest. V loňském roce soud prokázal jednomu z vyšetřovaných mužů, že prodal kradené vozidlo se změněným identifikačním kódem. Kolínský případ legalizace odcizených vozidel je však mnohem složitější, policie tak další tři části případu pořád vyšetřuje. Ve dvou případech jsou podle dřívějších informací obviněny tři osoby z padělání a pozměnění veřejné listiny, za což jim hrozí až tři roky vězení. V poslední části kauzy pak figuruje 23 obviněných, z nichž čtyři jsou opět úředníci, kteří měli za podvodné úkony brát úplatky. Těm hrozí až deset let.
"Ve fázi vyšetřování se k případu nevyjadřujeme," reagoval na dotazy MF DNES ohledně ostatních případů kolínské kauzy mluvčí středočeské policie Jakub Vinčálek. Kdy bude vyšetřování těchto tří větví ukončeno, tedy není jasné. Ví se pouze, že policie vyšetřuje přibližně osmdesát činů, u třicítky z nich pak šlo o korupci. Všichni obvinění úředníci včetně bývalého vedoucího skončili na kolínském odboru ihned po svém zatčení.
Celý článek najdete v tištěné verzi Mladá fronta Dnes.
Zajímavosti
SOVA odhaluje, kam putují podvodně zlegalizované stočené vozy z dovozu
Jak jsme již informovali, Sdružení SOVA odhalilo jednoduchý postup, jak je možno prakticky beztrestně legalizovat stáčení kilometrů u dovážených ojetin a uvádět tak nic netušící zákazníky v omyl. Bohužel se takové vozy objevují i u větších autobazarů, například Auto ESA. více
Nejčtenější
Kauza odcizených vozů GlobusCar
prodaných v bazaru Auto ESA
-
Zkušenost bloggerky iDNES s Auto ESA. Necenzurovaná verze na jejím webu - Kauza Globus Car / Auto ESA v pořadu Reportéři ČT
- Skupina podvedených majitelů aut požaduje po Auto ESA peníze za svoje vozy
- O zákazníky s vozy z Auto ESA se zajímá policie
- Autobazar ESA přiznal, že stále ještě má vozy z kauzy Globus Car, které mohou mít kriminální původ
- Zajímavá diskuse k tématu Globus Car / Auto ESA
Aktuality
14. června 2022 | Policie v Český republice a Rumunsku zadržela skupinu lidí, kteří se podíleli na podvodech s ojetinami
Česká policie ve spolupráci s rumunskými policisty v případě podvodných prodejů ojetých vozů na internetu zadržela čtyři rumunské a jednoho českého občana. více
27. července 2021 | Češi nejčastěji kupují ojetá auta, riziko vidí v koupi na inzerát
Koupě auta je pro 87 % dotazovaných významná událost. Pro řadu z nich pak hned po pořizování bydlení druhý největší výdaj v rodinném rozpočtu. Proto se na koupi auta celých 68 % zájemců pečlivě připravuje. Vyplynulo to z výzkumu NMS Market Research „Češi a auta 2021“, který na jaře zrealizovala pod odbornou gescí… více
20. července 2021 | Policie zakročila proti daňovým podvodům při dovozu nových aut i ojetin
Na začátku července italské úřady oznámily, že obvinili přes 60 osob, jejichž většina pochází z Itálie, z daňových podvodů při dovozu nových a ojetých automobilů. Jedná se o více než 6,3 milionů eur (163 milionů korun). Daňové podvody měl podle úřadů organizovat 38 letý Ital z Pescary a to od roku 2015 do… více
22. března 2021 | Bez auta a bez peněz: Muž koupil kradené auto z Německa
Ani v dnešní době podvodné inzeráty na prodej kradených ojetých automobilů ze zahraničí nemizí - právě naopak. Tentokrát zveřejňujeme detaily zprávy, kterou jsme před pár dny obdrželi od muže, který byl podveden při koupi ojetiny z Německa, kterou si vyhlédl na internetu. více
7. ledna 2021 | Žena dostala na Vánoce kradené ojeté auto z dovozu
Devětadvacetiletá žena z Olomoucka dostala od bratra jako vánoční dárek auto Audi A3. Na registru v Olomouci při přihlášení vozidla se přišlo na to, že automobil byl ukraden v zahraničí. Policie ihned vozidlo zabavila. O případu informovala policejní mluvčí Petra Vaňharová. více