Policie v Český republice a Rumunsku zadržela skupinu lidí, kteří se podíleli na podvodech s ojetinami

Česká policie ve spolupráci s rumunskými policisty v případě podvodných prodejů ojetých vozů na internetu zadržela čtyři rumunské a jednoho českého občana.

Organizovanou skupinu vedl čtyřicetiletý cizinec a spolu s ostatními pachateli podvedli přes dvě stě lidí a způsobili škodu za téměř 40 milionů korun. Pětice mužů byla zatčena na území Rumunska a česká policie požádala o vydání obviněných, kteří by podle slov policejního mluvčího Richarda Hrdiny měli být na území ČR do několika dní. Skupina byla zatčena na základě evropského zatýkacího rozkazu, který vydal soud v České republice. Obviněným nyní hrozí za podvod v případě odsouzení až deset let za mřížemi.

Policisté z Prahy začali podvody s ojetými automobily vyšetřovat už v roce 2019. Následně zjistili, že stopa vede do Rumunska, odkud měl podvody řídit právě čtyřicet letý občan Rumunska spolu s dalšími spolupachateli, kteří se na podvodech také podíleli. „Když čeští policisté zjistili, že do skupiny podvodníků patří i občané České republiky, museli spolu s agenturou pro evropskou justiční spolupráci Eurojust zřídit speciální česko-rumunský tým, který měl případ podrobněji vyšetřit,“ uvedl policejní mluvčí Richard Hrdina.

Za tímto záměrem si vytvořili smyšlenou identitu slovinských a německých majitelů vozů, kteří tvrdili, že chtějí prodat své auto. Po zájemcích požadovali zálohu čtyř tisíc až osmi tisíc eur (100 tisíc až 200 tisíc korun), která měla údajně posloužit k proclení a přepravě vozů. Slíbená auta ale podvodníci zájemcům nikdy nedodali.

Podvodníci nabízeli smyšlená auta prostřednictvím inzerátů na českých bazarových serverech a vždy šlo o vozidla, která byla prodávána v Evropě mimo Českou republiku. Podle informací od českých kriminalistů prodejci komunikovali se zájemci jen přes e-mail a slibovali dovoz automobilů do ČR prostřednictvím přepravní společnosti.

„Následně se kupujícímu již telefonicky ozvala podvodnice, která mu řekla, že je vůz na hranicích, ale nastal problém s celníky a potřebujete zaslat peníze jako zálohu,“ dodal Hrdina a doplnil, že poté, co kupec zálohu poslal, vše skončilo. Nikdo se mu už nikdy neozval a o peníze přišel.

Policisté při zásahu v České republice a Rumunsku udělali 17 domovních prohlídek, při kterých zabavili luxusní auta, nemovitosti a šperky za téměř 15 milionů korun, které si obvinění pořídili z peněz, které nabyli právě podvody s ojetinami.

Na podvody s nabízením neexistujících automobilů, na které je vylákána záloha na dopravu, sdružení SOVA upozorňuje již delší dobu. „Na našich stránkách jsme zřídili dokonce speciální sekci, ve které mohou sami zájemci o koupi ojetiny zveřejnit podezřelé inzeráty, se kterými se setkají,“ uvedl předseda SOVA Zbyněk Veselý.

Podle Sdružení SOVA se mohou lidé riziku podvodu vyhnout nákupům automobilu v prověřeném autobazaru. „Určitě nedoporučuji nákup ojetého automobilu na inzerát, při kterém vůz máte šanci vidět až po zaplacení, nebo kde prodávající vyžaduje vysokou zálohu na jeho dopravu či proclení nebo jiné administrativní formality. Problémům při koupi auta se můžete vyhnout, pokud se obrátíte na kvalitní autobazar. Auta v něm prochází výkupní kontrolou, prověrkou původu a právních vad. Navíc je zde možná okamžitá reklamace podle zákona, protože bazary v tuzemsku jsou pod velmi přísným dohledem České obchodní inspekce a dalších kontrolních institucí,“ vysvětluje Veselý.

Aktuality

2. února 2023 | Pojistné podvody s auty: Víte, co za ně hrozí?

Občas, když lidem dojdou peníze, snaží se je jakkoli sehnat, a to i podvodem. Ten se ale ve většině případů odhalí a následky jsou nedozírné. Za pár desítek tisíc korun, můžete skončit kvůli podvodu s autem i na deset let za mřížemi. Stojí to za to? Pochybuju.   více

26. ledna 2023 | Rizika přetočeného tachometru

Na první pohled banální „úprava,“ která pouze zvedne cenu při prodeji? Ve skutečnosti základ pro řadu dalších problémů a nečekaných, mnohdy vysokých, investic. více

3. listopadu 2022 | auto.cz: Nové podvody s ojetinami

Pozor na nové trendy s ojetinami! Češi by při dnešním nedostatku ojetin  koupili snad i motorizovaná vrata od stodoly a šarlatáni toho s gustem zneužívají. více

6. září 2022 | Kriminalisté uzavřeli zatím největší případ podvodů s auty v Ústeckém kraji. Škoda přesáhla 16 milionů korun

Policisté z oddělení hospodářské kriminality v Děčíně uzavřeli velký případ podvodu s auty, na kterém pracovali pět let. Vyšetřovatel v něm obvinil tři osoby a dvě firmy. Podle policie způsobili škodu 16 milionů korun tím, že prodávali auta se stočenými tachometry. více

21. července 2022 | Investigace.cz: Za auto na leasing zaplatili stovky tisíc. Nemají auto ani peníze

Desítky lidí zaplatily firmě Jitoro stovky tisíc korun za auto. Zákazníci se domnívali, že s poslední splátkou bude vůz jejich. Pak ale zažili šok: auto jim zabavila leasingová firma Unileasing. Ukázalo se, že auta patřila právě Unileasingu, firma Jitoro byla jen mezičlánek. A peníze, které jí klienti posílali, přestala… více

SOVA na Facebooku