Rok 2022 byl ve znamení klesajícího zájmu o ojetiny ze zahraničí

Přemýšlíte nad koupí ojetiny z dovozu? Na co si dát pozor a jak auto správně prověřit? Víte, jaké nástrahy skýtá nepřiznané DPH a jak si stojí trh s ojetinami z dovozu?

Minulý rok se nesl ve znamení všeobecného zdražování. Češi začali šetřit a uskromnili se ve svých nárocích. Tento trend se dotkl i trhu s ojetinami. Z výroční zprávy společnosti Cebia vyplývá, že se průměrná cena za ojeté auto vyšplhala meziročně výše o 14,8 %, tedy o 37 000 Kč na celkových 287 000 Kč. Ke konci třetího kvartálu začalo docházet k poklesu cen, protože kupující přestali mít o předražené ojetiny zájem. Ve srovnání s prvním pololetím, došlo ke snížení ceny o 2 000 Kč, což není výrazný posunk reálným cenám před rokem 2021. Prodeje ojetých aut tak klesly v září meziročně o 26 %. A jak se snižuje poptávka, klesá i nabídka a vozů z dovozu ubývá. Velkým lákadlem jsou ojetá auta ze zahraničí. Ale tam buďte velmi ostražití.

Ojetiny ze zahraničí nakupujte s rozvahou a profesionální podporou Když už se rozhodnete pro koupi ojetiny z dovozu, měli byste si nechat prověřit její skutečný stav podle VIN kódu. Podle společnosti Cebia, která se zabývá prověřováním původu a historie ojetých aut, podíl osobních ojetých aut, která se prodávala jako nehavarovaná, dosahoval loni 99,41 %. Ale pozor! Šlo o klamání kupujícího. Ojetiny havarované byly, jen chyběla jejich historie. Podíl aut, která se prodávají bez informace o havárii, je dlouhodobě vysoký a prakticky neměnný. A zdaleka to neodpovídá skutečnému podílu aut, která nebyla v minulosti havarovaná. Spousta soukromých prodejců sama nezná skutečný stav vozu. Jsou několikátým majitelem dané ojetiny a snaží se ji jen přeprodat dále. V horším případě skutečný stav vozu záměrně zatajují. Auto, které prošlo těžkou havárií, je laicky opraveno a může vypadat jako nový vůz v perfektním stavu, ale už nikdy nedosáhne původní bezpečnosti.

Pozor na podvody s DPH Další kategorií jsou podvody s DPH. V praxi fungují tak, že v aukčním domě např. v Německu, Rakousku nebo Polsku prodejce koupí vůz bez DPH. Prostředník jej převeze Česka a DPH nezaplatí ani zde. Inzeruje vůz na internetovém portálu a nic netušící nový majitel nakupuje. Ale chyba lávky. Auto bez zaplaceného DPH se stává hlavním účastníkem vyšetřování daňového úniku a finanční úřad „šťastnému“ majiteli auto zabaví. „Řada dovozců pro účely tohoto podvodu zakládá nové firmy, vlastněné tzv. bílými koňmi. Po několika týdnech nebo měsících firmu, která dluží státu milióny korun na nezaplaceném DPH, zlikvidují. Dluh tak vlastně zůstává na prodaných autech,“ vysvětluje Zdeněnk Veselý, předseda Sdružení na ochranu vlastníků automobilů (SOVA) a dodává: „Auto pak může být zabaveno i několik let. Můžete se sice soudit s dovozcem, ale pokud se bude jednat o zmiňovaného bílého koně, zbudou vám pouze oči pro pláč.“ dodává Veselý.

Jak postupovat při nákupu vozu z ciziny Sdružení SOVA doporučuje požadovat po prodejcích ojetých automobilů dovážených ze zahraničí potvrzení o zaplacení DPH za kupovaný vůz. „Pokud kupující nebudou důslední, riskují velké komplikace, zabavení vozu a dlouholetý soudní spor s podvodníky. A věřím, že tyhle tahanice nikoho nebaví,“ zdůrazňuje Veselý.

SOVA - Sdružení na ochranu vlastníků automobilů Cílem SOVA je pomáhat lidem, kteří si kupují ojetá auta a stávají se oběťmi triků nepoctivých bazarů nebo individuálních dovozců. Radí lidem s konkrétními problémy, a to nejen v Praze, ale po celé České republice. Monitoruje situaci na trhu s ojetými auty a vytváří přehled aut podezřelých z manipulace s tachometrem. Informace o podezřelých vozech také zasílá České obchodní inspekci, která je následně prověřuje. V uplynulém roce zaslalo České obchodní inspekci několik desítek podnětů s podezřením na manipulaci s tachometrem. Tyto případy se hojně množí a je třeba je bedlivě sledovat.

včera, 7. května 2024 | Automobily Tesla jako jistota při nákupu ojetiny? Ani to už bohužel neplatí.

Tesla je v Česku čím dál oblíbenější  Jakkoliv je Tesla mladou automobilku, vězte, že první vozidla začala vyrábět už v roce 2008. Tehdy první série modelu Tesla Roadster čítající 100 vozidel byla vyprodána během 3 týdnů od spuštění prodeje. Již v té době měly vozy udávaný dojezd 393 km. … více

24. dubna 2024 | Česko ročně přichází o stovky milionů na nevybraných pokutách za stočené kilometry

Podvody se stáčením najetých kilometrů jsou na trhu s ojetými vozidly bohužel obecně běžnou praxí. Ročně kvůli nim tratí nejen podvedení kupující, ale i státy. Společnost carVertical, která se zabývá daty z automobilového průmyslu, ve svém průzkumu napříč 22 evropskými trhy a USA zjišťovala, jak se k nim… více

18. dubna 2024 | Slovensko: úspěch v boji proti daňovým podvodům při dovozu ojetin. Stejné podvody trápí i Česko