Když ptáčka lapají, krásně mu zpívají

Nízké marže, nízké ceny, málo najetých kilometrů a také hodně lží. Na trhu s ojetinami kromě seriózních obchodníků působí i hodně těch, kteří chtějí jen rychle vydělat a spokojenost zákazníků je pro ně vedlejší. Na co je potřeba dát si pozor? 

Podvody s přetočeným tachometrem a uměle staženými kilometry už jsou dnes celkem známé a mnohokrát popsané. Ale stočený tachometr není zdaleka jediné riziko, které na vás může čekat. Když kupujete vůz, na co se soustředíte? Na co dbáte, aby byl nákup transparentní a koupě bezpečná?

Na zajímavou situaci upozornily nedávno Hospodářské noviny v článku ze zákulisí nejoblíbenějšího českého sportu - fotbalu! Prvoligovými fotbalisty oblíbený podnikatel a obchodník s auty Karel Klouda dostal stovky svých zákazníku i velké automobilové dealery do těžké situace. Klouda byl známý svými „dobrými“ kontakty a velmi luxusní automobily uměl sehnat i o desítky procent levněji pro své kamarády a kolegy. 

 

Podle Hospodářských novin problém přišel ve chvíli, kdy byl Klouda 25. ledna nalezen bez známek života, a v tu chvíli se rozjel koloběh byznysového úpadku. Jeho zákazníci si totiž neprověřili, zda jsou zapsáni ve velkém technickém průkazu. Vyskytují se případy, kdy se právoplatní majitelé automobilů začínají hlásit o svá práva a „potenciální škody dotčených lidí se počítají v desítkách milionů korun, pomalu se ukazuje, že jeho obchodní model měl mnohem blíž k investičnímu podvodu než k obchodnímu zázraku,“ uvádí HN.


Kloudův styl podnikání se začal podle HN rychle bortit. Klouda a jeho firma KK AUTOinvest vystupovala před automobilkami jako velkoodběratel a díky tomu se dostal na atraktivní ceny. Díky velké důvěře svých zákazníků vše fungovalo „na dobré slovo“ a tak jeho přátelům a známým stačil pouhý slib, že jak to bude možné, Klouda na ně auto převede. Zaplatili mu zálohu, dostali automobil a už neřešili, jak a kdy se na ně auto přepíše. Klouda často sháněl automobily přes leasingové společnosti a ty se teď domáhají vrácení vozů po koncových zákaznících, kteří za automobily Kloudovi již zaplatili. 

„Objevují se případy, kdy se k jednomu autu hlásí i tři subjekty. Klouda totiž nebyl osamocený hráč, kolem sebe vytvořil prstenec spolupracujících firem, které si auta navzájem financovaly a přeprodávaly, konstatoval HN.“

 

Stejně hojným problémem jako je koupě automobilu s nízkou marží jsou podvody s DPH při dovozu ojetin. Pokud si vyhlédnete automobil dejme tomu z Německa nebo Rakouska prověřte, že za vůz bylo řádně zaplaceno DPH. 

 

Čachry s DPH totiž v praxi fungují následovně: prostředník, kterým je většinou soukromá osoba, koupí vůz v aukčním domě bez DPH, převeze ho do ČR a ani zde nezaplatí příslušnou daň. Zákazníkovi prodá vůz za zvýhodněnou cenu (protože neodvedl 21% DPH). Zákazník vůz nic netušíc využívá. A velmi jednoduše spadne klec: finanční úřad zjistí nedoplatek na DPH a auto může okamžitě zabavit. Podvod je na světě a dovolání se spravedlnosti na původním prodávajícím je v praxi velmi obtížné a zdlouhavé. 

 

Sdružení SOVA proto doporučuje požadovat po prodejcích ojetých automobilů dovážených ze zahraničí potvrzení o zaplacení DPH za kupovaný vůz. A to zejména pokud jde o luxusní auta, která jsou výrazně levnější, než většina srovnatelných vozů na trhu. Jinak riskujete velké komplikace, zabavení vozu a dlouholetý soudní spor s podvodníky,“ zdůraznil Zbyněk Veselý, předseda sdružení SOVA.

Pokud si chcete být jisti koupí legálně pořízeného, a hlavně bezpečného vozidla je třeba dodržet několik kroků. Na www.zkontrolujsiauto.cz si jednoduše prověříte vůz podle VIN kódu. Po zadání VIN kódu se vám rozbalí celý seznam údajů o vozidle. Jednoduše zjistíte najeté kilometry, kontrolu stáří a původu vozidla, případná poškození, fotodokumentaci, kontrolu odcizení, financování atd.

 

Jistotu o původu vozidla se zárukou získáte, pokud si budete vozy kupovat u seriózních bazarů, které garantují prověření vozu a případné vrácení peněz v případě odhalené manipulace s tachometrem. Pokud koupíte vůz od prostředníka, který ho má v komisi, budete muset vadu reklamovat u původního vlastníka. Ten může být třeba bílý kůň, tedy najatý prostředník, který zpravidla nebývá k zastižení.

SOVA - Sdružení na ochranu vlastníků automobilů 

Cílem SOVA je pomáhat lidem, kteří si kupují ojetá auta a stávají se oběťmi triků nepoctivých bazarů nebo individuálních dovozců. Radí lidem s konkrétními problémy, a to nejen v Praze, ale po celé České republice. Monitoruje situaci na trhu s ojetými auty a vytváří přehled aut podezřelých z manipulace s tachometrem. Informace o podezřelých vozech také zasílá České obchodní inspekci, která je následně prověřuje. V uplynulém roce zaslalo České obchodní inspekci několik desítek podnětů s podezřením na manipulaci s tachometrem. Tyto případy se hojně množí a je třeba je bedlivě sledovat.

 

Aktuality

21. března 2023 | Pozor na ojeté elektromobily! Každý sedmý může mít stočený tachometr

Nákup ojetého vozu by měl být radostný zážitek, ale nedostatek transparentnosti na trhu s ojetými vozy je frustrující. To se nezměnilo ani s rostoucí oblibou elektromobilů. Přestože mnoho lidí volí nyní raději elektromobily, aby snížili emise, náklady na provoz a údržbu, studie společnosti carVertical ukazuje, že… více

21. února 2023 | Policie v Praze zabavuje desítky aut. Do případu jsou zapojeni i známí fotbalisté

Policie zabavila desítky luxusních vozů v Praze a Středočeském kraji. Vozy mají být součástí velkého podvodu, při kterém mělo docházet k pronájmu vozidel přes prostředníka, pravděpodobně bez vědomí skutečných majitelů vozů. Do případu jsou zapojeni také známí fotbalisté.   více

20. února 2023 | Když ptáčka lapají, krásně mu zpívají

Nízké marže, nízké ceny, málo najetých kilometrů a také hodně lží. Na trhu s ojetinami kromě seriózních obchodníků působí i hodně těch, kteří chtějí jen rychle vydělat a spokojenost zákazníků je pro ně vedlejší. Na co je potřeba dát si pozor?  Podvody s přetočeným tachometrem a uměle staženými… více

7. února 2023 | Jak nenaletět v autobazaru? Dodržujte těchto deset zásad

Kupujete ojetinu? Následující doporučení vám sice nedají stoprocentní jistotu, ale pokud se jimi budete řídit, můžete významně snížit riziko špatné koupě. více

2. února 2023 | Pojistné podvody s auty: Víte, co za ně hrozí?

Občas, když lidem dojdou peníze, snaží se je jakkoli sehnat, a to i podvodem. Ten se ale ve většině případů odhalí a následky jsou nedozírné. Za pár desítek tisíc korun, můžete skončit kvůli podvodu s autem i na deset let za mřížemi. Stojí to za to? Pochybuju.   více

SOVA na Facebooku